Devínsky ríbezlák je tradičná atrakcia

Devínsky ríbezlák je obľúbeným turistickým ťahákom nie len pre miestnych obyvateľov, ale aj pre ľudí z celého Slovenska, a ani zahraniční turisti nie sú žiadnou výnimkou. A čo sa skrýva vlastne pod názvom ríbezlák? Ide o netradičné ovocné vína rôznych príchutí a farieb, u ktorých sa vám začnú sliny zbiehať už vo chvíli, keď na nich len pozriete. Stačí malé ochutnanie a doslova si ich zamilujete. Ríbezlák je konkrétne víno z čiernych ríbezlí. Toto obľúbené ovocné víno chutí presne ako čerstvo odtrhnutá ríbezľa a čo je veľký rozdiel v porovnaní s klasickými vínami, nie je doliehované. To znamená, že do neho nie je pridávaný žiadny vínny destilát ani neutrálny alkohol.

devínsky ríbezlák
Devínsky ríbezlák a jeho ochutnávka je každoročnou tradíciou na hrade Devín

Devínsky ríbezlák aj v teplej podobe

Ríbezlák má charakteristickú vôňu, a tak ho spoznáte aj so zavretými očami. Môžete ho popíjať na veľa spôsobov. Chutiam sa medze nekladú. Buď ho môžete piť celý večer alebo len tak na chuť po malých dávkach aj niekoľko dní. Ríbezlák sa pije v lete aj v zime. Parádne vychladený alebo s kockou ľadu osvieži počas horúcich dní. Nevychladený alebo dokonca jemne prevarený vás rozohreje počas zimy. A ako na to? Ohrejte ho na približne 60 stupňov Celzia, čo je okamih, kedy začne nenápadne peniť. Nesmie sa variť, takže ohrev treba včas zastaviť. Hlavne nepridávajte žiadnu škoricu ani klinček, ako ste zvyknutí u bežného vareného vína. Chuť by bola veľmi nevyvážená.

devínsky ríbezlák
Devínsky ríbezlák sa skladuje v pivniciach pre lepšiu chuť

Čo sa hodí k ríbezláku?

Ríbezľové víno skvele doplňuje chuť červeného mäsa (najmä steaky), syrov ementálskeho typu, rýb, vyprážaných rezňov či tvarohových koláčov. Toto víno doslova vygraduje vašu večeru k dokonalosti. Skvele nahradí cherry v receptoch a je všestranný aj v slovenskej kuchyni. Odporúčame ho skladovať v chlade a tme – priame slnko mu nepomáha. Otvorený vydrží v chladničke aj niekoľko dní, ale po otvorení ho odporúčame vypiť ešte v ten večer, aby ste sa neukrátili o všetky tie skvelé chute a vône.

Zanechať odpoveď