Kojenie a ako schudnúť počas kojenia

kojenie

Aj pri kojení sa dá schutnúť

Chudnutie počas kojenia môže byť ťažké vzhľadom na vysoké množstvo kalórií, ktoré musí nová mamička aj kvôli dieťatku prijímať. Pri kojení by ste nemali prijímať menej ako 1800 kalórií denne. Mali by ste však konzumovať rozumne potraviny s vysokým obsahom vitamínov, doplnené o cvičenia, ktoré pomôžu pokožke ostať pružnou a rýchlo sa dostať do pôvodnej formy, bez narušenia produkcie mlieka. Strácať váhu po pôrode môžete pomalšie, no o to efektívnejšie počas nasledujúcich 6-tich mesiacov.

Počas kojenia je najdôležitejšie jesť pravidelne

Stravujte sa pravidelne. Nie nadarmo sa hovorí o piatich jedlách počas dňa – raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Medzi týmito jedlami by mal byť 3 hodinový interval. To je optimálny čas na to, aby ste nikdy nepociťovali hlad, a zároveň váš žalúdok dokázal stráviť každé jedlo samostatne. Jedlá by mali byť v menších množstvách. Na desiatu a olovrant sú ideálne oriešky, slnečnicové semienka a podobne. Kojenie vás denne pripraví o cca 850 kalórií. Preto by ste mali jesť dosť, aby ste ich dopĺňali zdravou výživou denne.

kojenie

Pite vodu!

Pite dostatok vody, aby ste boli dostatočne hydratovaná

Nie je novinkou, že aj v bežnom živote, no obzvlášť pri akejkoľvek diéte, by sa mal dodržiavať pitný režim. Dehydratácia môže spôsobovať rôzne problémy, vrátane únavy. Či pijete dostatok vody a tekutín môžete zistiť veľmi jednoducho z moču – ak je svetlo žltý, je to v poriadku, no ak je tmavšej farby, je to známka toho, že by ste mali prijímať viac tekutín a to najmä ak kojíte.

Potraviny počas kojenia

Jedzte potraviny s vysokým obsahom živín a bielkovín. Nielen že vám to pomôže znížiť váhu, ale zvýši to tiež nutričnú hodnotu vášho materského mlieka. Arašidové maslo a mlieko sú príklady potravín s vysokým obsahom zdravých kalórií a živín. Pre vegetariánov, ovocie a potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú tiež dobrou súčasťou zdravej stravy po pôrode. Počas kojenia sa vyvarujte vyprážaným, tučným a mastným jedlám, ktoré nedávajú telu žiadne živiny a zbytočne zaťažujú organizmus.

Cvičenie

kojenie

Pri kojení chudnutie netvorí prekážku

Je dobré, ak si doprajete aspoň 10 min. cvičenia najmä v oblasti brucha každý deň. Aj keď výsledky nebudete vidieť okamžite, nevzdávajte to. Každodenný tréning pomáha vašej pokožke zachovať si svoju pružnosť a svaly udržiavať pevné. V kombinácii so správnym stravovaním uvidíte výsledky neskôr, no o to viac efektívne a dlhodobo.

Do dennej fyzickej aktivity zapojte aj „obyčajnú“ chôdzu. Pravidelné denné prechádzky po pôrode pomáhajú nie len „stratiť bruško“, ale aj celej postave regulovať telesnú hmotnosť a ostať fit.

Zanechať odpoveď