Písací stôl potrebujeme od ranného detstva

Vhodné miesto na spánok, najprv postieľka, neskôr detská posteľ, bezpečná stolička k jedálenskému stolu a stolík nás sprevádzajú od detstva. Vhodný písací stôl potrebujeme ešte dávno pred nastúpením do prvého ročníka základnej školy. Postupne s dospievaním mnohí z nás sedia stále viac a viac. V dospelom veku niektorí dokonca aj desať hodín denne. A nie vždy zdravo a pohodlne.

písací stôl

Ako má vyzerať správny písací stôl?

Pracovný stôl vplýva na naše zdravie

Rovnako ako ergonomická pracovná stolička znižuje aj kvalitný pracovný stôl riziko bolestí chrbta, svalov, ale aj hlavy. Dôležité sú samozrejme aj doplnky pracovného stola, napríklad účinné svietidlo s tienidlom, výsuvná pracovná doska pre klávesnicu počítača či šuplíky. Stôl by mal odolávať častému používania a umožňovať činnosti, ktoré na ňom chceme priebežne vykonávať. Tradičný pracovný stôl používaný hlavne na písanie je dnes nahrádzaný stolom počítačovým, polohovateľným alebo s kombináciou funkcií pre viac činností.

písací stôl

Pracovný stôl by mal byť aj dostatočne priestraný

Písať sa dá chvíľu všade, ale…

Konferenčný stolík v obývačke, kuchynský jedálenský stôl či barový pult alebo spálňové toalety nie sú určite vhodné plochy na písanie, pozorné štúdium na skúšky či sústredenejšiu prácu na počítači. A ak, tak len okrajovo a nie príliš často a určite by to nemala byť hlavná pracovná plocha. Zvlášť to platí pre malé deti a dospievajúcich mladých ľudí. Existuje samostatné nábytkárskej odvetvie zaoberajúce sa písacími, počítačový a pracovnými stolmi. Určite nevzniklo neopodstatnene a náhodou.

Ako si vybrať a vyskúšať písací stôl?

Zásadným pravidlom je pri výbere písacieho stola skúška. Ten, kto bude písací stôl využívať, by si mal vyskúšať, ako sa za ním vlastne sedí. A to dokonca aj na stoličke, na ktorej bude sedieť. Preto je najvhodnejšie vyberať pracovnú stoličku a písací stôl zároveň. Jednoducho nestačí len výber z internetu či tlačeného katalógu, tu sa len inšpirujeme a orientujeme v cenách. Používanie písacieho stola priamo súvisí so zdravím. Ak je písací stôl pre nás nevyhovujúci, môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov nielen chrbta a rúk, ale aj hlavy.

 

Zanechať odpoveď