Pre začiatočníka je lepšia kuša reflexná

Máte záujem o lukostreľbu na terč a konkrétnejšie o lukostreľbu z kuše. A nie ste si istí, s akým typom kuše je najlepšie začať trénovať. V ponuke na našom trhu sú doslova stovky kuší. Tak ako prísť na to, ktorá je pre vás tá najlepšia? Keď sa pozeráte na kušu, je dôležité si najprv položiť otázku, čo s ňou zamýšľate urobiť. Určite hľadáte niečo čisto na terčovú streľbu, pretože naša legislatíva lov zvierat kušou nedovoľuje. Bude vás zaujímať dostrel a presnosť streľby. Aké sú teda tie najdôležitejšie faktory, ktoré by ste pri kuši mali hľadať a ako ovplyvnia vašu streľbu? Mnohí začiatočníci  sa zaujímajú o rozdiely medzi reflexnou kušou ​​a kombinovanou  kladkovou  kušou. Ktorá kuša je lepšia? Aké sú ich výhody a alebo nevýhody? Obidva druhy majú svoje miesto v streľbe na terč. Majú svojich priaznivcov, ktorí práve na tú svoju kušu nedajú dopustiť. 

kuša
EK ARCHERY KUŠA KLADKOVÁ TITAN 200 LBS

Kuša reflexná  

     Typ  kuše, ktorá sa používa stovky rokov, je reflexná kuša. Pôvodne sa samozrejme používala hlavne na lov divokých zvierat a občas aj na boj. Dnešní nadšenci si  ju často zvolia pre jej jednoduchosť a spoľahlivosť. Základom pre reflexnú kušu je v podstate jednoduchý luk a tetivou upevnenom na pažbe. Je  bez káblov alebo kladiek, ktoré by ste museli nastavovať alebo sa obávať zlyhania v kritickom momente. Kompromisom za túto jednoduchosť je, že reflexná kuša je zvyčajne o dosť širšia a pri jej naťahovaní si vyžaduje vyššiu ťahovú hmotnosť. Vystrelený šíp na terč máva  menšiu celkovou rýchlosťou ako je to v prípade kuší zložitejších. 

kuša
MANKUNG KUŠA FIGHTER 185LB

Kuša kladková 

   Kladkové kuše sú najobľúbenejším typom kuší. A to najmä kvôli ich nižšej ťažnej hmotnosti a vyššej rýchlosti šípu. Pridanie káblov a kladiek znamená, že takáto kuša je rozmerovo užšia. Vďaka čomu je prenosnejšia a ľahšie sa z nej strieľa  z obmedzeného priestoru. Tieto laná a kladky sa tiež premietajú do ďalších pohyblivých častí a ako také aj do ďalších potenciálnych bodov zlyhania. To neznamená, že moderné kladkové kuše sú príliš náchylné na takéto zlyhania.  Takáto možnosť však existuje a pravdepodobne sa nestane v tom  najvhodnejšom okamihu. 

Zanechať odpoveď