Detské capačky hlavne komfortné

Začína vaše dieťa chodiť a vy uvažujte a radíte sa s kamarátkami o tom, aké detské topánky mu zadovážiť? Ochrana mäkkej a ľahko deformovateľnej detskej nožičky je veľmi dôležitá. Treba myslieť na to, že detská noha rýchlo rastie. Nožičky detí sú veľmi citlivé a nesprávna obuv môže mať negatívny vplyv na ich vývoj. Prvý rok preto detskí lekári považujú za najdôležitejšie obdobie pre rozvoj nohy. Chodenie v ponožkách, naboso a v capačkách pomáha detskej nožičke správne a prirodzene sa vyvíjať. 

Pohodlné detské capačky
Detské capačky pre správny vývoj nohy

Detské capačky sú ideálnou voľbou 

     Kedy je ten správny čas na obstaranie prvých detských capačiek? Tu je niekoľko myšlienok: 

  • fyzioterapeuti sa zhodujú, že dieťa by malo byť čo najdlhšie bez topánok, 
  • aj ponožky môžu nôžky obmedzovať, pokiaľ máte doma na to podmienky, tak sa nebojte nechať dieťa chodiť úplne naboso, 
  • dieťa, ktoré robí prvé kroky, môže chodiť bosé alebo nosiť protišmykové ponožky za predpokladu, že zem je bezpečná, nekĺzavá a teplota je izbová, 
  • pokiaľ musíte zvýšiť tepelný komfort, tak voľte kožené capačky,  
  • prvé topánočky by ste mali začať vyberať vtedy, keď dieťa už mesiac samostatne chodí.  
Členkové capačky so šnúrkami
Pevné členkové capačky

Členkový strih, tvar špice, výstuž päty, anatomické tvarovanie 

   Detské capačky sú pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou detskej výbavičky a bez nich sa nikdy nezaobídete. Aké by mali byť tieto prvé detské topánočky? Vzdušné, pohodlné, pružné a zároveň mäkké. Vyrobené zo zdravotne vhodných prírodných materiálov. Prvé topánočky by hlavne mali poskytovať riadnu oporu nohe, ktorá ešte nie je úplne vyvinutá a spevnená. Z tohto dôvodu by mali prvé capačky byť členkového strihu s pevným opätkom pre lepšiu fixáciu päty. Aby bol zachovaný dostatok priestoru na prsty a nedochádzalo k deformáciám nohy, uprednostnite topánky s guľatou špičkou. 

     Prvé detské capačky  musia byť ľahké. Malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinuté svaly na nožičkách. Neprimerane ťažké topánočky by im pri prvých neistých pokusoch o samostatnú chôdzu zbytočne prekážali. Ďalej je dôležité, aby capačky mali ohybnú, nekĺzavú podošvu a poskytovali detskej nôžke oporu v členku. 

Zanechať odpoveď