4 pravidlá pre moderné kuchyne

moderná kuchyna

Moderné kuchyne kvalitných a svetových výrobcov leicht

V priebehu posledných rokov, kedy už aj k nám dorazil trend moderného stolovania a moderných kuchýň, dizajnéri vypracovali päť jednoduchých zásad, ktorých by sa mali držať všetky kuchynské štúdiá. Tieto zásady sú postavené na čo najefektívnejšom využívaní priestoru, požiadavkách na praktickosť a funkčnosť.

Moderné kuchyne do trojuholníka

Pracovný trojuholník, ktorý tvorí sporák, chladnička a umývadlo, by mal byť umiestnený natoľko kompaktne, že umožní pohodlné pohybovanie po priestor jednému kuchárovi. Zároveň by mal byť rozvrhnutý tak, že dvaja ľudia nebudú do seba pri práci narážať. Kuchynský ostrovček, ktorý je pre moderné kuchyne typický, by sa nemal v tomto trojuholníku nachádzať.

Vychutnávať a nezavadzať

Súčasťou moderných kuchýň býva aj barový stôl alebo pult, kde usadíte vašich priateľov. Tí si tu počas toho ako vy budete pripravovať večeru, môžu vychutnávať drinky alebo predjedlo. Tento protokol stolovania sa stáva čoraz častejším aj v našich zemepisných šírkach. Preto ďalším pravidlom je, aby tento barový pult tiež nebol umiestnený v pracovnom trojuholníku a hostia tak nezavadzali kuchárovi. Zároveň však musí byť ešte považovaný za súčasť kuchyne a musí byť z tohto miesta vidieť na kuchára.

moderné kuchyne

Prehlad a šikovné rozmiestnenie skriniek s modernými kuchynami

Upratovacia línia

Moderné kuchyne berú ohľad aj na upratovanie po príprave a dojedení jedál. Pravidlo znie, že odpadkový kôš, dres a umývačka riadu by mali byť v jednej línií, najlepšie v tomto poradí. Toto poradie sa osvedčilo hlavne kvôli postupu umývania riadov, z ktorých sa najskôr odstránia zvyšky, potom sa riady opláchnu a umiestnia do umývačky.

Prekrývanie dvierok

Pri navrhovaní dizajnu pre moderné kuchyne by mali dizajnéri pamätať aj na postupnosť vykonávania určitých úkonov v kombinácií s používaním spotrebičov. Je dôležité aby vzali do úvahy otvorený stav spotrebičov alebo skriniek. Napríklad dvere umývačka riadu a rúry na pečenie sa môžu prekrývať pretože sa zvyčajne nepoužívajú v rovnakom čase. Prekrývať by sa však nemali napríklad dvere chladničky s výklopným výkom koša alebo chladnička s umývačkou riadu.

Zanechať odpoveď