Aké koláče do výslužky zo svadby?

Svadobné koláče sú popri torte a inom jedle na svadbe akýmsi nepísaným pravidlom. Kedže na svadbe je väčšinou jedla viac ako dosť a popri tanečných kolách a veselej zábave na chuť prídu málokomu, zaužíval sa systém výslužiek.

Výslužky ako poďakovanie

koláče

Koláče na výslužku

Tento zvyk sa k nám dostal z Ameriky, kde si hostia zo svadby odnášali skôr vecné predmety s pripomienkou mladomanželov ako napríklad fotky alebo malé dekoratívne predmety. K nám sa táto tradícia dostala už v pozmenenej podobe, kedy si zo svadby odnesú práve koláče.

Koláče sa zabalia do krabičiek a rozdajú sa zúčastneným hosťom svadby, zvyčajne ako poďakovanie, že sa svadby zúčastnili. Koláče v ozdobných krabičkách väčšinou odovzdávajú mladomanželia pri odchode hostí zo oslavy. Dobrým zvykom je zaniesť koláče aj susedom, spolupracovníkom a iným ľudom ktorých ste síce na svadbu nevolali ale denne sa s nimi stretávate. Ku koláčom tiež môžete pribaliť vlastné fotografiu, písomné poďakovanie alebo fľašu vína, či iného alkoholu.

Špeciálne výslužky

Trendom posledných rokov sú výslužky vytvorené so zámerom obdarovania blízkych. V minulosti sa do krabičiek naukladali tie isté koláče, ktoré svadobčania jedli počas svadobnej hostiny. Dnes si na vytvorenie výslužiek môžete najať špecializovanú firmu.

koláče

Do výslužky môže zabaliť koláče alebo inú drobnosť

Tá vám ponúkne viacero veľkostí výslužiek. Malá výslužky väčšinou obsahuje približne 10-12 koláčov a pohybuje sa v cene okolo 8 Eur. Väčšia výslužka môže obsahovať koláče a aj časť torty. Torta však tiež nie je tá, ktorá bola ponúkaná na hostine, rovnako ako koláče. Na výber máte tiež výslužku, ktorá obsahuje malú tortičku, zvyčajne v priemere okolo 15cm.

Takáto tortička pôsobí veľmi vkusne ak je napríklad napodobeninou svadobnej torty ale s inou príchuťou. Tortička vás vyjde v priemere od 12-15 Eur. Pokiaľ si dáte svadobné koláče a koláče do výslužiek piecť rovnakej firme, určite vám ponúknu zaujímavé zľavy. Vaši hostia určite ocenia originalitu špeciálne vytvorených výslužiek a budú to považovať za veľmi milý a pozorný darček.

Zanechať odpoveď