Ako čistiť matrace

matrace

Aj matrace treba čistiť

Upratovanie je súčasťou každého z nás. Prať a upratovať doma nám mnohým príde ako samozrejmosť a tieto činnosti vykonávame takmer bez zbytočného rozmýšľania. Pravidelné upratovanie vykonávame každý týždeň. No sú upratovacie činnosti, ktoré vykonávame len niekoľko krát do roka. Takouto činnosťou je napríklad aj čistenie okien či matracov.

Potrebujete návod na to, ako čistiť matrace pravidelne? Alebo skôr návod, ako vyčistiť neznáme škvrny na matracoch? Možno potrebujete odstrániť škvrny od krvi, odstrániť zápach od cigariet, plesní, moču, či farebných nápojov…
V tomto článku vám ponúkam návod, ako odstrániť škvrny a zápach od moču.

Čistenie matracov od moču

Možno ste už videli niekoľko reklám v televízii so špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na takého škvrny. Občas sa ale stáva, že hoci škvrna od moču je preč, vznikne nová na základe reakcie matraca s daným čistiacim prostriedkom.
Tu vám ponúkam návod na čistenie matraca pomocou overených prípravkov.

Najskôr vysajte, čo najviac ako sa len dá, kvapalinu (teda moč) z matraca, ktorá sa ešte nestihla úplne vpiť do matraca.
Potom použite čistiaci prostriedok na báze enzýmov. Tie dokážu stráviť kryštály kyseliny močovej, kde škvrna nastala. Nasprejujte týmto prostriedkom škvrnu a metodicky ju osušte.
Keď je už škvrna vysušená, nasypte na ňu sódu bikarbónu. Takto nechajte odstáť počas celej noci a vysávačom vysajte na druhý deň. Môžete si tiež vytvoriť svoju vlastnú čistiacu pastu/zmes pomocou peroxidu vodíka a sódy bikarbóny, čo funguje najlepšie vo forme spreja.

Môžete si vyrobiť vlastný čistiaci prostriedok

Tento prostriedok je skvelý na čistenie rôznych nečistôt doma, no špeciálne dobre funguje na čistenie moču a odstránenie zápachu.

Návod:

matrace

Vyčistite škvrny z matraca rýchlo a ľahko

Do nádobky (najlepšie zo skla) si dajte jednu čajovú lyžičku vody. Pridajte jednu polievkovú lyžicu octu, lyžičku pracieho prášku podľa vášho výberu alebo namiesto pracieho prášku jednu lyžičku prípravku na riad (odporúčam JAR). Ďalej pridajte 2 lyžice sódy bikarbóny a asi jednu kvapku dezinfekčného prípravku (napr. Mr. Clean).
Zmiešajte všetko dokopy dôkladne, aby sa všetky prípravky spolu prepojili.
Majte pripravené dve handričky – jednu suchú a druhú na ponorenie do roztoku/zmesi (na toto je tiež dobrá klasická špongia).
Takto pripravenú zmes môžete handričkou alebo špongiou nanášať na škvrnu na matraci. Pri nanášaní môžete pokojne pritlačiť silnejšie na škvrnu.
Po tomto pretrite povrch navlhčenou handričkou s čistou vodou. Nikdy však nelejte vodu na matrace! Len pretrite a osušte.
Potom na miesto škvrny nasypte sódu bikarbónu samostatne na niekoľko hodín. Môžete nechať pôsobiť aj celú noc. Potom, na druhý deň dané miesto dôkladne povysávajte.
Existujú rôzne prípravky ako osviežovače na textil – ak takéto máte, môžete pre sviežosť zľahka ešte nastriekať na čistý matrac tento prostriedok.

Zanechať odpoveď