Ako na výber kamery pre bežné použitie

Zhotoviť videozáznam sa dnes už dá rôznymi spôsobmi. Každý novší mobil už obsahuje túto funkciu, takisto sú na tom aj tablety či digitálne fotoaparáty. Nič z toho vám však nezabezpečí tak kvalitný záznam, ako klasické kvalitné kamery. Tie sa rozhodneme kúpiť väčšinou v prípadoch, keď sa blíži nejaká väčšia udalosť – svadba, jubileum či narodenie dieťaťa. Práve preto sme sa rozhodli dnešný článok venovať téme, ako vybrať kamery pre takéto bežné použitie tak, aby ste boli čo najviac spokojní.

kamery

Viete, ako na výber kamery?

Pri výbere kamery nie je najdôležitejší ZOOM!

Prvý parameter, ktorému sa ľudia zväčša pri výbere kamery venujú je zoom, pretože ten sa uvádza ako jeden z najhlavnejších. To je však vo väčšine prípadov veľmi mylné, nakoľko funkciu zoomu využívajú ľudia len minimálne, a ak aj ho využívajú z nejakých dôvodov častejšie, tak im úplne postačí 10násobný zoom. Pri každom väčšom priblížení totižto už hrozí, že videozáznam bude rozmazaný a  nepoužiteľný. Ak teda vyberáte svoju novú kameru, určite sa neriaďte podľa možností priblíženia, celkom vám postačí štandardných 10x ZOOM.

Záležať si radšej dajte na rozmere snímača

Oveľa dôležitejší je už rozmer snímača. Tu platí, že čím väčšie je toto číslo pri technických parametroch, tým lepšie pre vás. Na druhej strane to však rovnako platí aj o cene. A teda ak v tomto smere chcete skutočnú kvalitu, budete musieť do svojho vrecka, resp. peňaženky načrieť trošku hlbšie než pri ostatných kamerách.

Aká by mala byť svetelnosť objektívu?

Pri svetelnosti objektívu platia opačné pravidlá – kamery, ktoré majú svetelnosť objektívu v rozmedzí od 1,0 – 1,8 sú tie najkvalitnejšie (a zároveň najdrahšie) na trhu. Totižto f (ako sa svetelnosť označuje) 1,0 má aj ľudské oko a tak sa vám tento kamerový záznam bude zdať ako najkvalitnejší. Ak však do kamery nebudete chcieť príliš investovať, v drvivom množstve prípadov sa stretnete so svetelnosťou až na úrovni 8,0. Je tak len a len na vás či dáte prednosť skôr kvalite alebo cene.

Aby sa vám do záberu zmestilo všetko…

kamery

Na čo si dávať pozor pri výbere kamery?

Rovnaké pravidlo ako pri svetelnosti platí aj pri širokouhlosti záberu vašej kamery. Toto číslo totižto označuje priemer ohniska kamery. V praxi to znamená, že čím nižšia je jej širokouhlosť, tým jednoduchšie obsiahnete do záberu všetko, čo chcete. Pri príliš vysokých hodnotách budete mať problém najmä v menších priestoroch, ktoré nebudete vedieť do záberu obsiahnuť.

Zanechať odpoveď