Ako prolaktín spôsobil problémy s otehotnením

prolaktín

Prolaktín ovplyvňuje aj potenciu

Mnohým párom snažiacim sa o bábätko sa stáva, že to proste z nejakého dôvodu nejde. Rovnaký problém mala pred časom aj moja kamarátka, ktorá však neskôr zistila, že na vine bol hormón prolaktín, hormón, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj chuť na sex a mužskú potenciu.

Kamarátka s mužom plánovala rodinu už nejaký čas, no napriek ich snaženiu sa to nejako nedarilo. Dokonca kvôli tomu odišli na týždňovú dovolenku do Španielska, mysleli si totiž, že možno potrebujú zabudnúť na stres a oddýchnuť si. Stres totiž k tomu, aby všetko fungovalo tak ako má, vôbec nepomáha. Ani dovolenková terapia však nepomohla a kamoške s mužom neostalo nič iné než vyhľadať lekársku pomoc. Obaja podstúpili niekoľko testov a vyšetrení, pri ktorých sa zistilo, že problém je v kamarátkinom mužovi. Lekár mu povedal, že má hyperprolaktinémiu.

Hyperprolaktémia

Hyperprolaktémia znamená zvýšenú hodnotu hormónu prolaktínu. Keďže prolaktín má veľký vplyv na reprodukčný systém, jeho zvýšená hladina spôsobila to, že moji priatelia nemohli mať dieťa. Podnetov, ktoré hladinu prolaktínu môžu zvýšiť je niekoľko. Zvyšuje sa napríklad počas spánku, pri veľkej fyzickej námahe, strese, nadmernej konzumácii alkoholu. Hladinu zvyšujú aj lieky na psychotické poruchy ako depresia, stavy úzkosti, porucha osobnosti. Dôvod jeho zvýšenia však môže byť aj vážnejší, napríklad cirhóza pečene, ochorenie štítnej žľazy, chronické zlyhanie ľadvín a podobne.

Prolaktín pod kontrolou

prolaktín

Prolaktín v norme a bruško rastie

Zvýšený prolaktín môže byť veľmi nebezpečnou záležitosťou, pretože okrem vplyvu na produkciu testosterónu, môže spôsobiť aj závažné ochorenia ako nádor hypofýzy. Našťastie toto nie je prípad mojich priateľov. Príčinou bol pravdepodobne nadmerný stres, ktorý kamarátkinmu mužovi niekoľko mesiacov strpčoval život. Problémy s firmou robia svoje. Lekár mu teda predpísal vhodné lieky, ktoré mu prolaktín za nejaký čas upravili. Dnes už je kamarátka v 7. mesiaci a všetky testy napovedajú tomu, že budú mať krásne, zdravé dievčatko. Úspech oslávili menšou dovolenkou, pretože predpokladajú, že po narodení bábätka nejaký čas potrvá, kým sa zas niekam dostanú.

Zanechať odpoveď