Ako udržať kožené topánky v dobrom stave čo najdlhšie

kožené topánky

Ako sa starať o kožené topánky, resp. kožené lodičky?

Keď si chceme kúpiť poriadne topánky a kvalitné, ktoré vydržia, väčšinou siahame po topánkach z kože. No aby kožené topánky aj vydržali, je potrebné sa o ne starať a nie ich iba leštiť, aby sa pekne leskli. Keď im z času na čas venujeme trochu pozornosti, topánky vydržia dlhšie a nebude potrebné si kúpiť nové tak skoro.

Starostlivosť o kožené topánky

Ak kožené topánky nedostanú správnu starostlivosť, časom sa môže stať, že koža začne vysychať a praskať. No a s takými topánkami je už málokto spokojný, a preto končia v koši. Aby topánky nezačali chátrať, pri ich údržbe treba dodržať niekoľko krokov. V prvom rade je potrebné kožené topánky očistiť od prachu a iných nečistôt. Potom je dobré použiť kondicionér na obuv, ktorý kožu ošetruje. Topánky potom treba vyleštiť a nastriekať impregnačným sprejom alebo iným impregnačným prípravkom. Je však rozdiel, či ide o topánky z hladkej kože, semišu, nubuku alebo či ide o topánky športové. A tomu prispôsobujeme aj samotnú starostlivosť.

Topánky z hladkej kože

Pri údržbe topánok, odporúčam použiť staré noviny a rukavice, aby ste prípravkami nezašpinili seba ani svoje okolie. Aj pri topánkach z hladkej kože sa začína ich dôkladným vyčistením. Použiť sa môže buď špeciálny prípravok alebo mydlo. Po umytí nechajte topánky poriadne vysušiť. Potom je na rade kondicionér. Kondicionér pomáha hydratovať kožené topánky, čím ich chráni pred vysúšaním a praskaním. Kondicionér sa nanáša v malých množstvách až dovtedy, kým ním nie je pokrytá celá plocha topánky. Použite prírodný kondicionér. Ten sa na rozdiel od syntetického do kože vpije a neostane na povrchu. Takto ošetrené topánky sa potom môžu vyleštiť.

kožené topánky

O kožené topánky sa treba vedieť starať!

Niektoré prípravky však môžu obsahovať pre človeka škodlivé látky, preto ak sa vám nepozdávajú, môžete namiesto nich použiť napríklad olivový olej. Použite bavlnenú handričku a predtým než olej nanesiete na celú topánku, otestujte ho najprv len na malom kúsku. Potom, ako sa ošetrujúci prípravok vpije do kože úplne, až potom použijete impregnačný prípravok, ktorý na kožených topánkach vytvorí ochrannú vrstvu. Táto vrstva zabraňuje premočeniu a taktiež chráni obuv pred nečistotami a prachom. Použiť môžete sprej, alebo včelí vosk.

Ak sa o kožené topánky takto dôkladne postaráte, môžete si byť istí, že vám vydržia vo výbornom stave oveľa dlhšie. Koniec koncov topánky slúžia pre vás, tak prečo im nevenovať trochu času.

Zanechať odpoveď