Ako vyberať správne detské topánky

Výber správnych detských topánok je nesmierne dôležitý. Keďže detské chodidlá rastú a sú neustále v pohybe, je podstatné nechať im voľný priebeh vývinu a udržiavať chodidlá zdravé. Aj keď by sa k výberu topánok malo pristupovať individuálne, existuje niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržať a to najmä, ak ide o tovar akým sú tieto detské topánky.

detské topánky

Kožené detské topánky

Detské topánky: fakty o topánkach a chodidlách

  • U malých detí rastú chodidlá o 2 až 3 čísla za rok, a potom od 5 roku života o 1 až 2 čísla za rok.
  • Deti cítia len malú alebo žiadnu bolesť na chodidlách keď sú im detské topánky malé. Je to z dôvodu, že ich kosti sú stále mäkké. Preto je to na rodičoch, aby stále kontrolovali detské topánky svojim deťom. Pri mäkších topánkach, ak už sú malé a tlačia, môžete vidieť zmenu tvaru špičky topánky alebo pretrhnuté švy či odlepenú podošvu od zvršku topánky. Znamená to, že chodidlo vytvára veľký tlak na topánku. Pri niektorých detských topánkach si však zmenu nevšimnete a to môže byť nebezpečné. Vtedy môže dôjsť pri dlhšom nosení malých detských topánok k deformácii chodila.
detské topánky

Základnou úlohou je, aby sa naše ratolesti cítili pohodlne

 

  • Chodidlá dieťaťa by mali byť podporované topánkami bez toho, aby ich nejako formovali.
  • Najlepší test pre správnu veľkosť detských topánok je vložiť prst medzi chodilo dieťaťa a topánky v pätovej časti, keď dieťa stojí oboma nohami na zemi. Približne toľko priestoru by mali deti mať vo svojich topánkach (je to približne 1 cm).
  • Keď sa pozriete na podrážky detských topánok, mali by byť úplne rovné bez ohybov. Chodidlá na zem došľapujú rovno, preto aj obuv by mala byť rovná.
  • Upevňovací mechanizmus (šnúrky či suchý zips) by mali držať pätu pevne v zadnej časti topánky teda v opätku topánky.
  • Skontrolujte, či sú detské topánky flexibilné cez bruško chodidla, pretože to je miesto, kde sa chodidlo ohýba.
  • Špičky detských topánok by mali byť zaoblené, prípadne mierne rozšírené, aby zabezpečili možnosť pohybu prstom.
  • Pre detské topánky je najlepší materiál koža alebo plátno. Obe sú odolné a priedušné. Absorpčné stielky sú veľmi užitočné, pretože detské chodidlá sa často potia, keďže sú veľmi aktívne.

Zanechať odpoveď