Ako vybrať fasádne farby na rodinný dom

fasádne farby

Fasádne farby v jemných odtieňoch sú istotou, na ktorú môžete staviť

Fasáda rodinného domu je vizitkou svojho majiteľa. Aby dom zvonka vyzeral dobre už na prvý pohľad, je potrebné vhodne skombinovať použité materiály a fasádne farby. Tie by však nemali ladiť iba navzájom, ale i s blízkym okolím domu. Teda s plotom a záhradnými prvkami. Fasáda domu by ale mala ladiť aj so širším okolím, teda s okolitými domami. Inak sa môže stať, že dom bude vyzerať ako päsť na oku.

Vizualizácia fasády

Keď vyberáte fasádne farby je dobré, ak tie, ktoré vás zaujali, uvidíte na väčšej ploche, teda napríklad na inom dome. Budete tak mať oveľa lepšiu predstavu a vyhnete sa nechcenému efektu, ktorý môžete docieliť nevhodne vybranými fasádnymi farbami. Fasádne farby totiž na malom kúsku vzorkového papiera vyzerajú o niečo svetlejšie než obyčajne. Vizualizáciu fasády vám zadarmo alebo za menší poplatok vedia sprostredkovať mnohí predajcovia farieb.

Neutrálne vs. kontrastné

To, aké fasádne farby si majiteľ domu zvolí, je individuálna záležitosť. Každý má svoju predstavu, ktorú by chcel zrealizovať. No nie každá predstava je aj dobrá. Občas sa stáva, že idete po meste alebo dedine a vidíte dom, ktorého fasádna farba vám nekompromisne bije do očí. Podľa môjho názoru taký dom vyzerá lacno a nevkusne. Pokiaľ chce majiteľ domu predsa len použiť výraznú fasádnu farbu (fialovú, tmavomodrú, kanárikovo žltú), je lepšie keď ju skombinuje s nejakou neutrálnou, napríklad bielou, svetlosivou alebo svetlobéžovou. Rokmi osvedčené sú ale skôr fasádne farby jemnejších tónov.

Ak sa niekto rozhodne experimentovať so silnými kontrastmi, mal by to byť človek s veľkým výtvarným cítením. Skombinovať výrazné fasádne farby tak, aby to nevyzeralo zle, nie je až také jednoduché ako si možno niektorí myslia.

fasádne farby

Ak túžite po tom, aby boli vaše fasádne farby výraznejších odtieňov, musíte ich vhodne skombinovať

Fasádne farby aj podľa povahy

Fasádne farby je dobré vyberať aj podľa povahy. Pre nervóznejších alebo svetloplachých ľudí sa odporúčajú neutrálne tóny, ktoré v porovnaní so sýtymi pôsobia upokojujúco. Naopak pokojní ľudia by mali voliť farby veselšie, ktoré pôsobia povzbudzujúco. Tak, či onak, vyberte si kvalitnú fasádnu farbu,  napríklad od San Marco.

Tak hor sa do roboty a dajte si záležať!

Zanechať odpoveď