Atatürkové reformy? Aj o tom je last minute Turecko

Než sa Turecko stalo krajinou, ktorá je známa pre vysoký štandard turistických služieb a ponúka nekonečné možnosti ubytovania pre dovolenkárov, prebiehali na jeho území skutočne zaujímavé dejiny. Od 14. storočia existovala Osmanská ríša pod vedením Osmana I. Turci v nej drancovali severné pobrežie Afriky a dostali sa až na územie dnešného Slovenska. V roku 1453 dokonca dobyli mocnú Byzantskú ríšu. Odvtedy Osmani fungovali ako medzikontinentálna ríša. Na svoje turecké územie sa stiahli až v 18. storočí vďaka Ruskej ríši a Habsburgovcom. Tieto tvrdé porážky donútili vodcov krajiny k tomu, aby nastali reformy a modernizácie. Prvou takou bol tanzimát. Šlo o sériu reforiem, ktoré prebehli v rokoch 1839-1876 pod vládou Abdülmecida I. To viedlo až k prijatiu liberálnej ústavy. Aj o tomto je last minute Turecko.

last minute Turecko

Last minute Turecko je aj o histórii.

Moderná krajina vďaka otcovi národa

Mustafa Kemal Atatürk sa narodil v dnešnom gréckom Solúne. Bol synom colníka. Zdobili ho na škole vysoké matematické schopnosti. Po rokoch dokončil svoj študentský život na Vojenskej akadémii. Počas 1. svetovej vojny sa stal veliteľom divízie a zohral rozhodujúcu úlohu pri obrane polostrova Gallipoli. Vďaka tomu sa o ňom začalo rozprávať ako o národnom hrdinovi. Jeho význam pre Turecko neustále rástol.

last minute Turecko

Mustafa Kemal Atatürk – last minute Turecko.

Reformy, ktoré znamenajú pre Turecko tak veľa

Po tom, čo Osmanská ríša napísala do učebnice histórie svoje posledné riadky sa generál Atatürk stal prvým prezidentom krajiny. Hlavným mestom sa stala Ankara, nakoľko Istanbul sa nachádzal na veľmi zraniteľnom mieste. Mustafa zrušil v roku 1923 kalifát a z Turecka spravil republiku. Zrovnoprávnil ženy a obom pohlaviam prikázal nosiť západné európske oblečenie. Svojimi krokmi otec národa predbehol aj tie najvyspelejšie európske štáty. Islam prestal byť štátnym náboženstvom. Zvýšil gramotnosť národa latinizáciou abecedy. Nahradil tak v jazyku množstvo perzských a arabských slov. Do roku 1934 Turci nepoužívali priezviská, ale len tituly. Aj to zmenil Mustafa. Vďaka jeho reformám sa Turecko stalo vo svojej dobe pokrokovou a civilizovanou krajinou, v ktorej bola radosť žiť. Zomrel na cirhózu pečene v roku 1938. Dodnes na každom rohu nájdete jeho podobizne. Aj vďaka nemu sa Turecko teší záujmu turistov, ktorý stoja o bezpečnú dovolenku.

Zanechať odpoveď