Chystáte sa vymeniť matrace?

Matrace - Drevona.sk

Pri matracoch zohráva úlohu ich tvrdosť – Drevona.sk

Človek svoje fyzické a psychické sily regeneruje počas spánku. Podmienkou pre zdravý spánok je uvoľnenie chrbtice, kĺbov, svalov a vnútorných orgánov, ktoré majú vplyv na dôležité životné funkcie. Kvalita nášho spánku teda vo veľkej miere závisí od vhodne zvoleného matraca.

Matrace a ich tvrdosť

Medzi najdôležitejšie faktory pri výbere matracov patrí ich tvrdosť. Väčšina výrobcov rozlišuje tvrdosť matracov stupnicou od 1 do 4 (teda od mäkkých až po extra tvrdé). Všeobecne sa doporučuje ľuďom s vyššou hmotnosťou používať tvrdšie matrace a pre nižšie hmotnostné kategórie mäkšie matrace. Taktiež treba zohľadniť aj spôsob spania. Ak spíte prevažne na chrbte, alebo na bruchu, uprednostnite tvrdší matrac a pre spánok na boku zase mäkší. Dnes však už nie sú výnimkou ani matrace kombinujúce všetky štyri stupne tvrdosti. Takéto matrace majú po celej svojej dĺžke zóny s rôznou tvrdosťou, vďaka ktorým sa matrac lepšie prispôsobuje tvaru tela.

Ohľad treba brať aj na vek. Deti potrebujú pre svoj zdravý rast a vývoj pevnejšie matrace do postele so strednou tvrdosťou a pre staršie ročníky sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace.

Každý by sa však mal riadiť predovšetkým svojim pohodlím a matrac by si mal si pred kúpou rozhodne vyskúšať.

Matrace

Rovnako ako tvrdosť matraca je dôležitá jeho hrúbka

Materiály

V súčasnosti je dosť veľkým problémom zorientovať sa v rozsiahlej ponuke materiálových vyhotovení a ich kombinácií. Dnešné moderné matrace by sme mohli rozdeliť do troch skupín: pružinové, latexové a penové. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Prednosťou pružinových matracov je, že ak človek na nich leží, neustále pumpujú čerstvý vzduch do vnútra matraca, čím zabezpečujú jeho vzdušnosť. Túto prednosť ocenia hlavne alergici. Hlavnou nevýhodou je, že nie sú vhodné pre použitie na polohovateľných roštoch. Latexové matrace môžu byť vyrobené zo syntetického latexu (vedľajší produkt ropných rafinérií), alebo z prírodne získaného latexu (kaučuk). Tieto matrace sú veľmi stabilné a trvácne, no nevýhodou je ich vyššia hmotnosť a cena oproti pružinovým a penovým matracom.

Penové matrace sú vyrobené buď zo studenej peny, ktorá má rozličné cenové a kvalitatívne prevedenia,  alebo visko-elastickej peny, ktorá je výrazne pocitovo iná ako ostatné druhy. Je vhodná najmä pre ľudí dlhodobo ležiacich, či s problémami chrbtice.

Rada na záver

Kupujte len tie matrace, ktoré si môžete prezrieť, vyskúšať a preveriť ich zloženie. Nechajte si poradiť vyškolenými predajcami a nenechajte sa zlákať akciami obzvlášť internetových obchodov.

Zanechať odpoveď