Čistenie fasád či nový náter? Čo sa oplatí?

Pozeráte sa na fasádu svojho domu a vidíte len samý prach, fľaky či vtáčí trus? To veru nepoteší žiadneho majiteľa domu, keďže fasádna omietka je pri stavbe či rekonštrukcii domu nemalou investíciou. Ak by ste chceli, aby vaša fasáda vyzerala opäť ako nová, máte pravdepodobne dve možnosti – nový náter fasády alebo čistenie fasád. Aký je v tom rozdiel a čo sa oplatí viac? Pozrieme sa na to v našom článku.

čistenie fasád

Čistenie fasád vám ušetrí až 70% nákladov oproti novému náteru

Čistenie fasád je jednoznačne finančne výhodnejšie než nový náter fasády. Ak je fasádna omietka vášho domu znečistená, no nie poškodená, odporúčame jednoznačne zvoliť túto možnosť. Treba si však naozaj dávať pozor na to, aby sa na fasáde neodlupovala farba, aby na nej neboli praskliny či trhliny. V opačnom prípade môže čistenie fasády vašu fasádu poškodiť ešte viac.

Dôležité je tiež spomenúť, že neodporúčame púšťať sa do svojpomocného čistenia fasád. Hoci v niektorých obchodoch môžete vidieť rôzne čistiace prostriedky na fasády, nie je to také jednoduché. V prvom rade totižto musíte poznať, aký čistiaci prostriedok je pre váš typ fasády vhodný a tiež musíte vedieť, ako správne fasádu vyčistiť. Ak totižto napríklad použijete na fasádu nesprávny tlak vody, opäť ju môžete poškodiť, čo vás nakoniec bude stáť ešte viac peňazí, než zavolať si na pomoc profesionálnu firmu na čistenie fasád.

cistenie fasad

Kedy čistenie fasád nie je vhodným riešením?

Ako sme už spomenuli, čistenie fasád nie je vhodnou voľbou v prípade, že je vaša fasádna omietka poškodená. Prípadne, ak už nie ste spokojný s pôvodnou farbou vašej fasády, môžete sa rozhodnúť ju premaľovať. Treba však myslieť na to, že nový fasádny náter je až o 70% drahší než čistenie fasády. Tiež nezabúdajte na to, že aj keď fasádu namaľujete nanovo, o pár rokov bude opäť znečistená. Profesionálne čistenie fasád by teda malo byť pre majiteľov domov samozrejmosťou, ktorú vykonajú aspoň raz za päť rokov, aby udržovali svoj dom čistý a v perfektnom stave.

Zanechať odpoveď