Čistenie jazierka zabezpečuje lepšie podmienky pre ryby

čistenie-jazierka

Čistenie jazierka vo vašej záhrade

Mať jazierko s rybami v záhrade je síce pekné, no vyžaduje si to aj určitú zodpovednosť a starostlivosť, čo si treba uvedomiť hneď od začiatku. Pravidelné čistenie jazierka a jeho údržba sú základom, pre zdravé prostredie pre ryby i celkový vizuálny dojem.

Keď plánujete záhradné jazierko, je potrebné držať sa viacerých zásad. Správna poloha, rozmery, umiestnenie filtra, materiál, výber rýb, rastlín. Nebudeme si rozvádzať všetky, zameriame sa skôr na filtre a čistenie jazierka.

Zeolit – filtračný materiál

Kvalitu vody by mal majiteľ jazierka pravidelne testovať. Aby bola voda zdravá a čistá, je potrebné zabezpečiť dobrú filtráciu. Ako vhodný filtračný materiál do filtra sa odporúča napríklad zeolit, z ktorého najúčinnejšou zložkou je minerál klinoptilolit. Tento minerál má jedinečnú štruktúru, tvorenú kanálikmi a dutinkami konštantných rozmerov. Tieto dutinky filtrujú vodu, a prepúšťajú iba také molekuly, ktorých priemer je menší, než priemer dutiniek. Je to teda oveľa lepší filtračný materiál ako napríklad piesok. Ten filtruje špinu pomedzi jednotlivé zrnká, zeolit aj cez póry.

Je to taktiež výborný sorbent, čo mu pri čistení jazierka dodáva radu ďalších funkcií. Vo vode sa nachádza amoniak, ktorého zdrojom sú výlučky rýb a hnijúce rastliny, či potrava. Okrem toho, že amoniak je pre ryby toxický, taktiež nepríjemne zapácha. Zeolit – klinoptilolit pri iónovej výmene amoniak adsorbuje a nahradí ho katiónmi vápnika, draslíka, alebo horčíka, ktoré sa nachádzajú v dutinkách minerálu. Spolu s amoniakom sa eliminuje aj zápach a prostredie pre ryby je tak oveľa zdravšie.

čistenie-jazierka

Čo potrebujeme na čistenie jazierka?

Ekonomické čistenie jazierka

Čistenie jazierka pomocou zeolitu je taktiež ekonomické a to z toho dôvodu, že ho možno použiť viackrát. Keď zeolit nasiakne amoniakom, ako špongia vodou, stačí ho nechať po dobu približne 24 hodín v slanej vode a potom ho opláchnuť. Je to akási recyklácia.

Určité čistenie jazierka majú na svedomí aj vodné rastliny, ktoré pohlcujú nadbytok živín, a zamedzujú tak riasam aby sa rozmnožovali. Takže spĺňajú dve funkcie, a teda lahodia oku (najmä tie čo aj kvitnú) a filtrujú vodu v jazierku.

Zanechať odpoveď