Čo znamená bolesť pŕs?

Je známe, že každé telo reaguje na zmeny po svojom. Inak tomu nie je ani v prvých týždňoch tehotenstva. Niektoré mamičky veľmi potrápila bolesť pŕs, iné naopak túto nepríjemnosť preskočili. Pri klasických príznakoch tehotenstva sa však bolesť pŕs prihlási ako prvá. Budúce mamičky jej často nevenovali pozornosť. Sledovali skôr absenciu menštruácie a bolesť pŕs si do mozaiky doložili až po pozitívnom tehotenskom teste.

bolest-prsou

Bolesť pŕs v začiatkoch tehotenstva

Bolesť pŕs v prvom trimestri

Medzi prvé základné vyšetrenia, ktoré lekár budúcej mamičke spraví, je kontrola pŕs. Zmena hormonálnej štruktúry tela spôsobuje, že prsia sú citlivé, a zdá sa, že opúchajú. Bradavky môžu zatmavnúť, zväčšiť sa, a môžu byť nepríjemne citlivé na dotyk. Tento pocit bude trvať približne celý prvý trimester tehotenstva aj keď prsia sa budú zväčšovať ešte počas celého tehotenstva.

Ďalšie zmeny nastanú v poslednom trimestri tehotenstva, kedy začne z pŕs vytekať kolostrum. Ide vlastne o prvú výživu pre novorodenca, ktorá je žltkastej a trochu lepkavej konzistencie. Treba si zaobstarať savé vložky do podprsenky, nezanedbávať hygienu a používať ochranné krémy z lekárne. Bolesť pŕs sa väčšinou pri vytekaní kolostrumu neobjavuje.

Rady a tipy

Mamičky z portálu Modrý Koník odporúčajú spánok s podprsenkou. Pri spánku na chrbte alebo na boku zamedzí pohybu pŕs a zmierni ich citlivosť. Vhodné sú tehotenské alebo pohodlné športové podprsenky.

Ďalšou z rád je masírovanie prúdom teplej vody zo sprchy. Rovnako ako pri iných odporúčaniach ani tento spôsob úľavy nemusí vyhovovať každej žene. Ak sa však úľava dostaví. Teplé sprchy opakujte, alebo skúste kúpeľ. Vhodné sú tiež aj studené alebo teplé obklady a zábaly.

Obmedzenie príjmu soli v potrave je tiež spôsobom, ako zmierniť bolesť na prsiach. Soľ totiž zadržiava vodu v tele a tým zaťažuje prsia v tehotenstve. Vhodná je tiež prechádzka alebo joga na uvoľnenie celkového napätia tela. Ak je bolesť pŕs už neznesiteľná, poraďte sa s lekárom. Predpíše vám lieky na utlmenie bolesti.

bolest-prsou

Poradte sa s mamičkami na Modrom Koniku

Zanechať odpoveď