Dámske čižmy – stálice každého šatníka

dámske čižmy

Dámske čižmy by nemali chýbať v šatníku žiadnej ženy

Dámske kozačky, alebo klasicky – dámske čižmy, väčšine z nás evokujú ochranu voči nástrahám a nepohodliu daždivého a zimného počasia. V súčasnosti však ich odľahčenejšie verzie návrhári úspešne pretláčajú do letných kolekcií. Sú tak prekvapivo najuniverzálnejšou obuvou. Dámske čižmy nosíme k sukniam, nohaviciam, rifliam, legínam a šortkám.

Kozačkami môžeme nazývať topánky najrôznejších štýlov a prevedení. Spoločným znakom je sára minimálne nad členok a podpätok. Najbežnejšia je dĺžka päť až desať centimetrov pod kolenom (knee-high), ale poznáme aj členkové (ankle) a súčasným trendom je dĺžka nad koleno (over the knee).

Niečo z histórie

Už praveký človek pochopil že výhod obuvi nad členok je hneď niekoľko. Omotaním nôh kožami sa chránil pred nástrahami nízkeho rastlinného porastu, uhryznutím od zvierat alebo sečným poraneniam. V neposlednom rade kože plnili aj funkciu ochrany pre chladom.

Dnešné trendy zväčša vychádzajú z histórie. To pravidlo nie je výnimkou ani vtedy, ak vo výklade uvidíte úžasné vysoké čižmy s otvorenou špičkou. Tie nosili už vojaci v starom Ríme. Takisto čižmy zdobené výšivkami nosili dámy už v osemnástom storočí a vzory na nich sú často až identické so zachovanými popismi. Rovnako ako kožené prevedenia s podpätkom. Takúto obuv využívali najmä páni na pracovné účely celé desaťročia. Z Grécka sa do súčasnosti prenieslo vysoké šnurovanie. Ženy takto v minulosti chceli upútať pozornosť na ladnosť nohy.

Čo nosiť dnes?

dámske čižmy

Moderné a obľúbené dámske čižmy, tzv. UGGS

Medzi moderné prevedenia patria čižmičky z ovčej vlny, takzvané UGGY. Obľúbené sú tiež dámske čižmy alebo gumáky Wellington a šnurovacie martensky. Čižmy si našli svoje uplatnenie aj v letnej móde. Sú nenahraditeľným doplnkom na dovolenke v trópoch kedy sa nechcete starať o to, čo vás môže v tráve uštipnúť alebo popŕhliť. Jednoducho si obujete čižmy z ľahkého materiálu alebo perforovaným vzorom.

Trendom tejto zimy sú tlmené odtiene fialovej, bordovej, hnedej a šede farby semišu a hladkých materiálov. Používajú sa kovové aplikácie ako cvočky, remienky a blýskavé zipsy.

Zanechať odpoveď