Definícia jedálenského stola

Jedálenský stôl je kus nábytku, ktorý je najčastejšie súčasťou kuchyne, alebo vo väčších a priestranných domoch súčasťou jedálenskej miestnosti. Veľkosti jedálenských stolov sú rôzne, ale bežne by mali slúžiť pre 4 a viac osôb. Jedálenské stoly majú slúžiť predovšetkým ako miesto kde jeme, ale nie je nezvyk vidieť či počuť, že tento kus nábytku je využívaný aj na iné činnosti, ako napríklad prácu z domu, u detí na plnenie domácich úloh, posedenie a niekedy na spoločenské hry s priateľmi.

Srdce domova

jedálenský stôl

Jedálenský stôl spája rodinu

Jedálenské stoly boli kedysi srdcom domova a celej rodiny, kde si rodičia so svojimi deťmi spolu sadli a podelili sa pri jedle o svoje denné zážitky. Takto strávený čas spájal ľudí ako rodinu, ako celok. Ale tempo života a životného štýlu dnes znamená, že ľudia jedia častokrát sami doma pri TV, alebo v reštauráciách bez súkromia a vlastného pohodlia. Je to smutné, no v mnohých rodinách sa jedálenský stôl ani nenachádza v žiadnej miestnosti a niekedy len vypĺňa prázdne miesto v priestranných domoch.

Pri prieskumoch sa zistilo, že mnohí ľudia dokonca jedia osobitne a v inom čase, aj keď spolu žijú v jednej domácnosti. Túto skutočnosť ovplyvnil aj fakt, že mnohí partneri pracujú v inom čase, a preto majú aj inak nastavený biorytmus, teda aj stravovacie návyky. Preto je možnosť spolu obedovať alebo večerať pri jedálenskom stole stále menšia.

Koniec jedálenských stolov

jedálenský stôl

Jedálenský stôl pre 4 osoby

Aj napriek tomu, že sa čoraz menej stretávajú rodiny denne pri večeri za jedálenským stolom, ešte stále im nie je úplný koniec. Sú tu sviatky a rodinné oslavy, pri ktorých sa takto aspoň niekoľkokrát do roka stretne rodina spolu. Jedálenský stôl by nemal byť vnímaný len ako doplnok. To, prečo a ako vznikol, má skvelú podstatu, a preto by sme sa všetci mali snažiť, aby to nikdy nezaniklo. Nedovoľme našim deťom, aby poznali jedálenské stoly len v reštauráciách.

Zanechať odpoveď