Dovolenka viac ako len aprílová

Pred týždňom sa vrátil so svojej ďalšej krátkej dovolenky. Aj keď sám nie som si istý ako to nazvať. Je to dovolenka, výlet alebo krátka príjemná zmena plná prírodných krás a improvizácii. Alebo je to len súčasť môjho životného štýlu, byť na dovolenke kdekoľvek som? Či už pracovne, dobrovoľne či určitou zhodou okolností, ktoré sám ani nemôžem a dokonca ani nemienim príliš meniť. Kto vie.

dovolenka

Aj dovolenka v blízkom okolí môže stáť za to

Assyntské vrásnenie

Mnohí si určite pamätáme geologický termín alpínske vrásnenie, ktoré malo svoj jedinečný vplyv na formovanie nášho územia do dnešnej nádhernej podoby a oku lahodiacemu geomorfologickému charakteru. Ja som sa vybral v rámci mojej druhej dovolenky v tomto roku na severozápadnú pobrežnú časť Škótskej vysočiny. Táto odľahlá oblasť sa volá Assynt Area. A práve po tejto oblasti je pomenované jedno z dôležitých geotektonických vrásnení, ktoré sa pred ako 600 miliónmi rokov spoluzúčastňovalo na formovaní našej Zeme.

Počas dovolenky som stál na poriadne starých horninách

Vybrať sa na dovolenku do tejto turistami navštevovanej oblasti v strede apríla je dosť nerozumné. Príliš rozumné odo mňa ani nebolo konečné rozhodnutie preplaviť sa trajektom odtiaľto, kde trvalo žijem, skoro ráno aj so svojím starším autom. Auto ma počas dovolenky nesklamalo, aj keď kúrenie nefunguje dostatočne a vonku vládlo doslova arktické meniace sa počasie. Takže som musel zrušiť niektoré geologické trasy, ktoré som si chcel pešo prejsť. Horniny Assynt Area sa formovali počas miliónov rokov a v niekoľkých rozdielnych klimatických zónach a prostrediach. Škótsko nebolo vždy v tejto svojej dnešné pozícii na mape sveta. Malebné Škótsko tiež nebolo vždy tak malebné. V rámci svojich dovoleniek cestovalo naprieč zemeguľou. A začalo to až v oblasti dnešného rovníka.

dovolenka

Škótske mestečko Ullapool

Moja dovolenka je aj o improvizácii

Snežilo, fúkalo, pršalo, ráno bola vrstvička čerstvého škótskeho ľadu na prednom skle. Zmenil som si program dovolenky, bol som dvakrát na kávu v prístavnom mestečku Ullapool, odkiaľ sa dá preplaviť na ostrov Lewis. Ten si na mňa musí počkať do konca júla. Bude snáď menej chladno ale o to viac turistov. A možno sa vyberiem úplne iným smerom letecky. Uvidíme.

 

Zanechať odpoveď