Egypt – história, ktorá je večne zaujímavá

História Egypta je taká bohatá ako krajina sama. Je tiež tak rozmanitá a živá ako charakter jej obyvateľov. Kým veľká časť Európy bola ešte zahalená v zvieracej koži, Egypt si užívali sofistikovaný život, ktorý musel byť v súlade s vesmírom.

egypt

Egypt má mimoriadne bohatú históriu.

Bez Nílu by Egypt, ako ho poznáme, neexistoval

Presná história je nejasná ale pred mnohými tisíckami rokov sa klíma severnej Afriky dramaticky zmenila. Zrážky dažďa sa tiež zmenili a Egypt, čo bol predtým bohatou savanou, sa stával čoraz viac suchším. Sociálne dôsledky boli dramatické. Ľudia v tejto časti Afriky žili kočovníckym životom, lovili, zhromažďovali sa a prechádzali z regiónu do regiónu s ročnými obdobiami. Ale keď sa ich pastviny premenili na púšť, bola len jedna cesta – k Nílu.

egypt

Egypt, to sú aj nádherné pláže a letoviská.

Zaujímavé fakty

  • Faraón si nikdy nenechal vidieť svoje vlasy. Vždy nosil korunu alebo textilnú pokrývku hlavy tzv. nemes.
  • Pepi II z Egypta mal stále okolo seba niekoľko nahých otrokov, ktorých telá boli pomazané medom a to s cieľom odlákať mušky od neho samého.
  • Make-up nosili muži aj ženy. Oči boli zvyčajne líčené na zeleno (farba bola vyrobená z medi) alebo na čierno (farba bola vyrobená z olova). Egypťania verili, že make-up má liečivú moc. Pôvodne sa maľovalo na tvár, aby sa chránilo pred horúcim slnkom, nie na ozdobu.
  • Ranná ľudová medicína zahŕňala použitie plesnivých potravín alebo pôdy na rôzne typy infekcií. V starom Egypte sa na ošetrenie infekcií bežne používal plesnivý chlieb.
  • Neexistovalo detské oblečenie. Egyptské deti nemali žiadne oblečenie, kým nezačali dospievať. Dospelí muži nosili sukne a ženy nosili dlhé šaty.
  • Bohatí Egypťania nosili parochne a chudobní nosili dlhé vlasy zviazané do chvosta. Chlapci do veku 12 rokov mali vyholené hlavy až na jeden prameň zapletený do vrkoča. Toto malo slúžiť ako ochrana voči všiam a blchám.
  • Dodnes nie je známe, kto zničil nos Sfingy. Záznamy poukazujú na chýbajúci nos už v roku 1737, čo bolo viac ako 60 rokov pred príchodom Napoleona a stovky rokov pred britskými a nemeckými armádami.
  • Egypťania verili, že Zem bola plochá a okrúhla (ako palacinka) a že Níl prechádzal jej stredom.

Prvá pyramída postavená okolo roku 2600 pred n. l. bola pôvodne obklopená vysokou stenou (34 stôp) s 15 bránami. Len jedna brána sa dala otvoriť.

Zanechať odpoveď