Fit lopta, veľký pomocník pri cvičení trupových svalov aj nôh

 

Cvičenie s fit loptami býva zábavné ale aj ťažké. Aby ste ho robili správne, musíte neustále udržiavať rovnováhu. Fit lopta nám ponúka veľa možností cvičení, preto sa s ňou nikdy nenudíme. Na cvičenie si zoberte vhodné, elastické oblečenie. Táto fitness pomôcka totiž vyžaduje veľkú pohyblivosť.

fit lopta

Cvičenie s fit loptou je veľmi efektívne. Pomáha nám posilňovať brušné svaly a chrbát.

Veľká fit lopta pre lepšie držanie tela

Keď sa hovorí o cvičení s fit loptami, väčšinou máme namysli veľkú fit loptu, ktorá má priemer 75 cm. Fit lopta slúži na drepy, kľuky, záklony a iné pomerne náročné cvičenia. Na menej stabilnej fit lopte sú totiž cviky ťažšie než na rovine a nepohyblivej zemi. Cvik, ktorý odporúčam pre začiatočníkov s veľkou fit loptou, sú napríklad spomínané záklony. Na tento cvik potrebujete pevnú obuv, najlepšie tenisky. Nepodceňujte tento kúsok outfitu, pretože nie je nič dôležitejšie ako stabilita, ktorú napríklad v papučiach alebo ponožkách dosiahnete len veľmi ťažko. Ľahnite si na loptu tak, aby bolo vaše brucho a trup pevne na lopte a nohy sa dotýkali zeme len špičkami. Ruky si dajte za hlavu (ako pri klasických brušákoch) a dvíhajte trup bez toho, aby ste sa pohli alebo strácali rovnováhu. Tento cvik je náročný, ale zvládne ho aj začiatočník. Preto je dôležité neprepínať svoje sily a na začiatok nasadiť voľnejšie tempo. Veľká fit lopta je vhodná pre ľudí s pohybovými ťažkosťami, hybermobilitou, skrátenými svalmi na trupe aj chrbtici. Nemusí mať tak len posilňovacie účinky za účelom krásnych brušných svalov ale aj zdravotné výhody. Môžete na nej sedávať aj namiesto stoličky či kresla pred televíziou.

Malá fit lopta je skvelá na spevnenie stehien

Malá lopta je vhodná pri cvičení posilňovacích cvikov. Skúste napríklad skracovačky s loptou na bruchu. Tak zistíte, že máte dobrú stabilitu, pretože lopta sa vám nesmie skotúľať dole. Okrem toho ju podobne ako medicinbal môžete použiť na posilňovanie prsných svalov či stehien. Ťažkým cvikom sú napríklad sklapovačky s loptou medzi kolenami. Menšia lopta má priemer len 25 cm, vďaka čomu nezaberá veľa miesta.

Tandemové cvičenie na physio roll

Ďalším druhom je physio roll. Je to zdvojená fit lopta, ktorá poskytuje najmä väčšiu stabilitu. Vhodná je na cvičenie pre starších ľudí, pre deti. Cvičiť na nej môžu aj mamičky so svojimi deťmi, keďže jej plocha je väčšia než na klasickej lopte. Aj jednotlivci si však s roll porozumejú, môžete skúsiť už spomínané skracovačky.

fit lopta

Cvičenie s physio roll je skvelé aj pre dvoch ľudí. Fit lopta poskytuje väčší priestor, takže udrží aj mamičku a dieťa.

Zanechať odpoveď