Flobertky sú vhodné najmä ako prvý kontakt so zbraňami

Každý skúsený strelec či vlastník zbrane musel nejako začať a určite mu do ruky hneď nevložili revolver alebo inú ostrú zbraň. Najčastejšou formou ako sa zoznámiť s tým ako zbrane fungujú sú vzduchovky, alebo flobertky, ktoré sú prípravou skôr pre revolvery a pištole. Tieto zbrane sú určené najmä na zábavnú a rekreačnú streľbu a jedinou podmienkou je dovŕšenie 18. roku života.

flobertky

Historické zbrane – flobertky

Čo vlastné sú flobertky?

Vznik týchto zbraní má „na svedomí“ francúzsky puškár, ktorý vytvoril náboj s okrajovým zápalom, ktoré zažili okamžitý rozmach. Takéto náboje majú uloženú zápalnú zložku v dutom okraji nábojnice, z čoho vyplýva, že úderník sa nachádza mimo osi zbrane. Sila strely je 7,5 J, čo len potvrdzuje jej využitie pri cvičnej streľbe. S týmito zbraňami môžeme strieľať na vlastnom pozemku, avšak netreba zabúdať na dodržiavanie základným bezpečnostných pravidiel. Výhodou týchto zbraní je že náklady na zaobstaranie a samotné používanie sú nízke a podoba s ozajstnými zbraňami je vysoká. Pri výstrele taktiež zbrane vydávajú rovnaký zvuk a tiež budete cítiť aj vôňu strelného prachu. S flobertkami je treba zaobchádzať ako so skutočnými zbraňami. Aj napriek ich nízkemu výkonu môžu ublížiť a spôsobiť zranenia a takisto sa touto formou naučíte pravidlá zaobchádzania so zbraňami.

flobertky

Kora Brno Cal. 6 mm flobertka

Naučte sa starať o zbrane

Okrem toho, že sa naučíte narábať so zbraňou, budete nútený starať sa o ňu, čo sa vám neskôr určite tiež zíde. Čistiť flobertky je potrebné po každom použití a čo najskôr po ukončení streľby. Najlepším spôsobom ako zbraň vyčistiť je rozobrať ju na menšie súčiastky a každú jednu z nich ošetriť osobitne. Nanesiete vhodný čistiaci prostriedok, ktorý necháte pôsobiť niekoľko minút, potom ho zotriete navlhčenou utierkou a nakoniec vytriete do sucha. Flobertky vyrába viacero výrobcov a každý z nich má väčšinou špeciálne čistenie s originálnymi prostriedkami. Viac info o zbraniach TU.

 

 

 

Zanechať odpoveď