História a vývoj plynovej pištole

Ako to všetko začalo

John Moses Browning (1855-1926), ktorý vymyslel prvú plynovú pištoľ, sa narodil a vyrastal so zbraňami v rámci rodinného dedičstva. Jeho otec, Jonathan, sa narodil v roku 1805 v Tennessee. Počas doby jeho mladých rokov patrili pušky medzi základnú výbavu každodenného života. Boli potrebné pre sebaobranu a poľovníctvo. Jonathan sa už v rannom veku silne zaujímal o zbrane, ich mechanizmus a konštrukcie, viac než užitočnosť. Už v rannom veku dospievania sa chodil učiť ku kováčovi, aby mohol pokračovať v zbrojárskom remesle. V roku 1824 vyrobil svoju prvú pušku. Hneď potom si založil vlastný obchod. Počas svojich rokov vymýšľal rôzne inovácie zbraní. Po narodení svojho prvého syna, Johna, sa s rodinou presťahoval do iného mesta, kde si však nový obchod neotvoril. Stále ale pokračoval v práci puškára. John od malička pomáhal otcovi a naučil sa pracovať so zbraňami a vyrábať zbrane tak dobre, že sa z neho stal uznávaný, celosvetový a vysoko úspešný génius v histórii strelných zbraní.

Originálna Winchestrovka z roku 1885

Prvá zbraň Johna Browninga

V roku 1878 John vyvinul svoju prvú zbraň, robustnú jednorazovú spádovú pušku, ktorá sa stala dnes už známou puškou Winchester model 1885. Hneď zatým pracoval na vývoji Winchester 1886 akčnej pušky, ostatných pušiek a brokovníc. Neskôr sa John Browning začal zaujímať o automatické a samonabíjacie zbrane, a vzniklo to tak, že si uvedomil, že väčšina energie produkovanej detonáciou kazety bola zbytočná. Jeho prvé pokusy zamerané na využitie tejto energie boli zamerané na tlak plynu, ktorý sa nazbieral za nábojom. Od tohto momentu bol iba krôčik k vzniku novej a prve plynovej pištole.

 

Colt-45 jedna s najpoužívanejších zbrani v americkej armáde

 Plynová pištoľ pod menom, ktoré pozná celý svet

Jeho plynová pištoľ bola zostavená Colt-om a neskôr pod licenciou Marlin ako strelná plynová pištoľ model 1895. Vyhrala akceptáciu armádou a námorníctvom, ako aj mnohými zahraničnými zákazníkmi. Pri tomto vývoji John neskončil a aj naďalej si zaslúžene udržiaval svoje dobré meno.

Zanechať odpoveď