Jesenné dekorácie sú viac než len oranžový Halloween

Mnohí si jeseň a farby jesene spájajú so svetoznámym sviatkom Halloween. Tento sviatok však prišiel zo západu a ešte pred pár rokmi nebol Slovákom ani známy. Jesenné dekorácie sa však využívali v domácnosti mnohé roky, pretože navodili príjemnú a rodinnú atmosféru i teplo domova.

Aké farby teda voliť pre jesenné dekorácie?

Aj keď stále na jeseň prevláda farba oranžová, a to najmä vďaka ohňu v krbe či listnatým stromom, ktoré v tomto období menia farby prevažne do oranžova, jesenné dekorácie sa môžu ladiť aj do iných odtieňov. Vynikajúco sa dajú skombinovať sýte farby červenej, zelenej a žltej. Dokonale a trošku retro budú pôsobiť bielo hnedé jesenné dekorácie s použitím vysušených rastlín, dreva, šišiek a bielych džbánov, mís, či bielej tekvice. Pôsobí to minimalisticky, čisto, jednoducho a zároveň príjemne, útulne a jesenne. Môžu sa tiež použiť zlaté doplnky pre jesennú dekoráciu. Ďalšia výborná kombinácia je modrá so žltou/horčicovou. No nemusíte úplne zanevrieť aj na oranžovú. Môžete ju použiť len na spestrenie. Ak používate napr. viac zemitých farieb – rôzne odtiene hnedej, zelenej a šedej, pre zvýraznenie alebo spestrenie doplnkov, môžete použiť červenú, oranžovú a žltú farbu.

jesenné dekorácie

Jesenné dekorácie bez oranžovej

A na čo vlastne slúžia domáce dekorácie?

Domáce dekorácie vo všeobecnosti dotvárajú domov, dávajú mu štýl, jedinečný charakter každého jednotlivca bývajúceho v danom príbytku, ozvláštňujú, spestria a obnovia interiér. Nie je to nábytok, ale práve dekorácie do domu sú tým, vďaka čomu sa mení dom na domov. Aj keď nábytok tvorí veľkú časť interiérového dizajnu a je to neoddeliteľná súčasť bývania, bez doplnkov by vyzeral interiér veľmi profesionálne a neosobne. Jeseň prináša do domovov pocit útulnosti, kedy nám čas pripomína blížiaci sa ešte krajší čas Vianoc a koniec roka. Jesenné dekorácie pomôžu navodiť túto atmosféru doma. Zároveň je to výborný spôsob, ako sa zapojiť do kreatívnych prác, zapojiť tiež deti, počas sychravých alebo upršaných jesenných dní.

jesenné dekorácie

Navoďte si jesennú atmosféru aj doma

Do príprav jesenných dekorácií sa môžu zapojiť všetci v rodine. Muži môžu pripravovať a stavať niektoré vonkajšie pomôcky pre dekorácie, ako napr. drevené veľké črepníky pred domové dvere, či rôzne vešiaky, alebo sa zapojiť nakoniec do montovacích prác. Ženy majú cit pre rôzne zveľaďovanie domácnosti, preto samozrejme aj jesenné dekorácie môžu vyrobiť alebo len správne vybrať, kúpiť a doladiť do domácnosti. A deti sa samozrejme môžu zapojiť pri výrobe rôznych papierových jesenných dekorácií alebo maľbe tekvice, šišiek a iných ozdôb.

Zanechať odpoveď