Kam dať matrac, ktorý doslúžil?

matrac

Máte doma starý matrac? Vieme, čo s ním!

Spánok je dôležitou súčasťou nášho života. Netreba ho skracovať no ani predlžovať. Zdravý spánok by mal trvať približne 8 hodín, počas ktorých nadobúdame potrebnú energiu do nového dňa. K zdravému spánku ale potrebujeme i matrac, taký, ktorý je kvalitný a prispôsobuje sa tvarom nášho tela. Takýto matrac by mal mať doma každý. Je ich niekoľko druhov a dajú sa kúpiť či už v kamennej predajni alebo online. Stačí sa poobzerať. Čo ale so starým matracom, ktorý už doslúžil?

Na smetisku skončí ročne asi 20 miliónov matracov, ktorých rozloženie trvá aj niekoľko dekád. Ich recykláciou teda aspoň ako-tak môžeme zabrániť zaťažovaniu prírody. Existuje niekoľko spôsobov ako to urobiť.

Poskytnite matrac tým, ktorí ho potrebujú

Keď sa rozhodnete kúpiť nový matrac, v záujme kvalitnejšieho a zdravšieho spánku, ten starý nemusí skončiť hneď pri smetnom koši. Na svete je totiž mnoho ľudí, ktorým by aj takýto starší matrac poslúžil veľmi dobre. Starý matrac teda môžete darovať nejakej charitatívnej organizácii, ktorá ho dá tým, čo ho najviac potrebujú. A to ľuďom vo finančnej tiesni, bezdomovcom a pod.

DIY recyklácia

Ďalšou možnosťou je DIY recyklácia, ktorú s trochou námahy urobíte aj u vás doma. Domáca recyklácia spočíva v tom, že matrac (najmä pružinové) doma rozoberiete a roztriedite materiál. Potrebovať budete ostrý nôž alebo orezávač, pracovné rukavice a vedierko alebo nejakú nádobku na klince a rôzne iné drobnosti.

V prvom rade je potrebné matrac po stranách rozrezať a zbaviť sa tak vrchnej látky. Nezabudnite povyberať nity, ktorými je látka spojená. Vrstvy postupne rozoberajte a rozdeľujte na kôpky podľa druhu materiálu. Drevo, kov, penu, látku a pod. Drevo sa dá spáliť, kov zaniesť do šrotu a zarobiť niekoľko centov. Pena a látka sa s trochou fantázie dajú použiť na výrobu niečoho iného. Napríklad vankúšov pod zadok. Ak látku nepotrebujete, skúste ju ponúknuť cez internet.

matrac

Vymeňte starý matrac za nový

Starý za nový

Asi najobľúbenejšou možnosťou, ako sa starého matraca zbaviť, je zaniesť ho priamo do predajne. Niektorí predajcovia vám za starý matrac dajú zľavu na nákup nového. A ako obchodný trik to funguje určite veľmi dobre. Pomáhajte prírode a recyklujte.

Zanechať odpoveď