Karabína M16 slúžila aj v cudzineckých légiách

Dnes už zbierkový kus strelnej zbrane M16 bol pôvodne známy pod označením karabína Berthier 1907/15 – M16. Je to skrátená verzia francúzskej armádnej pušky Berthier, ktorá bola v pôvodnej podobe zaradená do výzbroje francúzskej armády v roku 1890. Pušky a karabíny Berthier boli určené pre náboj ráže 8 mm. Jednalo sa o mechanickú opakovačku so zásobníkom na 3 a neskôr aj 5 nábojov. Celkovo bolo vyrobených 2 milióny pušiek a karabín Berthier všetkých verzií. Kto vlastne stojí za Karabína M 16?

karabína m 16

Karabína M 16 bola využívaná aj cudzineckými légiami.

Emilé Berthier bol francúzky inžinier a vynálezca Karabína M 16

Puška Berthier bola pôvodne predstavená ako čiastočná náhrada za francúzsku pušku 1886 Lebel. Táto puška bola zastaralá v porovnaní s novšími puškovými zásobníkmi, ktoré postupne zavádzali výrobcovia zbraní ako Mauser, Lee a Mannlicher. Puška Berthier nesie svoje meno po vynálezcovi Emile Berthierovi. Bol to francúzsky civilný inžinier na alžírskych železniciach. Tento vynálezca upravil zásobník typu Mannlicher, vďaka ktorému sa výrazne zvyšila rýchlosť streľby a uľahčila výmena zásobníka. Ďalši vylepšenia na puške Berthier zvýšili zvláštnym doplnkami komfortomnejšiu jazdu vojakov v sedle koní.

Karabína M16 mala ďalšie vylepšenia

Z verzie Berthier 1907/15 bola vyrobených celkom 435.000 kusov a našla si široké použitie (francúzska armáda, cudzinecká légia, Grécko, Srbsko, Turecko). Počas nasadenia v I. Svetovej vojne bola kritizovaná malá kapacita zásobníka a tým aj nižšiu rýchlosť streľby a nutnosť častejšieho prebíjania. Tento problém bol vyriešený ďalšou modifikáciou Berthier 1907/15 – M16 so zásobníkom zväčšeným na 5 nábojov.

karabína m 16

Karabína M 16 je osvedčenou klasikou.

Karabína Berthier M16

Najúspešnejšou a dlhotrvajúcou variantou systému Berthier bola krátka a praktická karabinová verzia päťranovej pušky označenej „Mousqueton Berthier Mle 1892 / M16“. Na rozdiel od pušky sa masová výroba tejto karibíny Berthier Mle 1916 začína v máji 1917 v jednej z francúzskych zbrojoviek. Karabína M16 sa ihneď ukázala ako veľmi populárna medzi jazdeckými, delostreleckými a prieskumnými jednotkami. V niektorých bývalých kolóniách a francúzskych policajných jednotkách ešte fungovala koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Zanechať odpoveď