Kde je vlastne štát Gambia?

Gambia je najmenší štát afrického kontinentu. Je situovaný v jeho západnej časti v povodí dolného toku rieky GambiaZ troch svetových strán je obklopený Senegalom a západná prírodná hranica je tvorená pobrežímAtlantického oceánu. Územie dnešnej Gambie patrilo v 10. storočí do ríše Ghana a o pár storočí neskôr do Malijskej ríšePravdepodobne prví tu zakotvili portugalskí námorníci, ktorých onedlho nasledovali obchodníci. Oblasť bola známa množstvom malých súperiacich kráľovstiev s množstvom menších rozmanitých nezhôd. Tie s pochopiteľných dôvodov uľahčovali snahy o kolonizáciu, hlavne Britom a Francúzom. Koniec 19. storočia je plný miestnych  náboženských konfliktov. Aj v tejto oblasti Afriky sa začína presadzovať islam. Od roku 1894 bola Gambia britským protektorátomZačiatkom 60-tych rokov získala krajina autonómiu a od roku1965 je Gambia nezávislým štátom. Koncom roku2015 vyhlásil miestny prezident Gambiu za islamskú republiku. Oficiálny názov tohto najmenšieho afrického štátu je  „Gambijská islamská republika“.

Gambia

Gambia vás privíta.

 

Hlavným mestom Gambie je Banjul 

V Gambii je veľa zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Výhodou je ich ľahká dostupnosť, pretože sa nachádzajú blízko seba. Cesta z hlavného mesta Banjul do rekreačnej oblasti Kololi trvá asi 20 minút, takže sa sem dá dôjsť v pokoji taxíkom. Asi 20 km južne od Banjul nájdete Adriana Nature Reserve, kde žijú rôzne zvieratá a rastie tu zaujímavá vegetácia. Uvidíte tu opice, veveričky, malé krokodíly a asi dvesto druhov vtákov. Všetky oblasti sú rušnejšie počas zimy, v lete prichádza turistov menej, hoci slnečné okuliare treba mať po ruke stále.

Gambia

Gambia ponúka krásne pláže.

Rieka Gambia 

Turistami navštevované je pekné a rušné Kololi. Je tu niekoľko barov, nočných klubov a asi 30 reštaurácií s rôznou kuchyňou. Malé kasína, banky a zmenárne, internetové kaviarne a obchody. V tesnej blízkosti Kololi sa nachádza menší dažďový prales sprimátmi. Významnou turistickou atrakciou krajiny je rieka Gambia. Pramení v pohorí Fouta Djallon v Guinei. Každodenný život miestnych ľudí je sústredený v dedinkách pozdĺž toku tejto životne dôležitej rieky. Gambia stojí za dovolenku.

Zanechať odpoveď