Kuchyňa s vôňou a krásou vidieka

kuchyňa

Inšpirácia ako môžete zariadiť vašu kuchyňu

Príjemná, útulná kuchyňa, kde cítiť vôňu byliniek, dreva či škorice z ešte teplého babičkinho jablkového koláča, ktorý práve dopiekla. Takto nejako vyzerajú spomienky na staré časy a pre mnohých aj na ich detstvo, či spomienky na príjemnú atmosféru prázdnin na dedine a čas strávený v kuchyni starej mamy. Aj v súčasnej modernej dobe mnohým učarovala práve takáto krása vidieka a dávnych čias a preto sa snažia aspoň kúsok tejto príjemnej atmosféry vniesť aj do svojich domovov napríklad aj zariadením domácnosti vo vidieckom štýle.  A tak kuchyňa vo vidieckom štýle je priam ideálnou voľbou pre všetky romantické duše.

Základné prvky, ktoré by mala mať každá vidiecka kuchyňa

Základom pre vidiecky štýl je použitie prírodných materiálov a to najmä dreva a kameňa.

Drevené kuchynské skrinky či dokonca starý biely kredenc alebo príborník – to sú prvky, ktoré by v kuchyni vo vidieckom štýle nemali určite chýbať. Stavte na svetlé matné farby a oblé tvary a nezabudnite ani na detaily, ako napr. kvietkované porcelánové hrnčeky zavesené na poličke s háčikmi, štýlové koreničky či prírodné textílie. Moderné spotrebiče je lepšie skryť za dvierka kuchynských skriniek a tie čo zamaskovať nemôžeme, skúsme aspoň dotvoriť. Napr. varnú dosku môžeme osadiť do kamenného podkladu a digestor si vybrať v štýle kozuba, prípadne ho obmurovať tak, aby ho aspoň pripomínal. Aj drez by mal byť jednoduchý, najlepšie z materiálu pripomínajúceho kameň a bez plochy na odkvapkávanie riadu. Aj vodovodná batéria by mala byť čo najjednoduchšia (napr. kohútiky v tvare kríža).

Myslite aj na detaily!

Vidiecka kuchyňa sa určite nezaobíde ani bez tradičného dreveného stola so stoličkami, na ktorom by nemal chýbať obrus a váza s kvetmi (kytička poľných kvetov je ideálna). Drevené stoličky skrášlite mäkkými vankúšikmi na sedenie, ktoré na ne uviažete. Atmosféru vidieka dotvorí aj drevená či kamenná podlaha, prútené košíky, starožitné mažiare či mlynčeky, ale  aj drobnosti ako napr. zavesené zväzky cesnaku, cibule či platené vrecká s bylinkami. Takáto štýlová kuchyňa bude ako stvorená na príjemné chvíle strávené v kruhu svojich najbližších.

kuchyňa

Drevený jedálenský stôl

Zanechať odpoveď