Kuša – tichý a účinný mechanizovaný luk

Áno, aj tak môžeme v skratke charakterizovať princíp kuše. Luk zasadený na pažbe, tetiva sa dá zachytiť a držať ju napnutú až do požadovaného výstrelu. Niektoré kuše dosahujú takú tvrdosť a pevnosť, že na natiahnutie tetivy sú potrebné mechanické pomôcky. Kuša sa týmto stáva jednou z najúčinnejších tichých zbraní.

kuša

Kuša sa využívala v armáde najmä v stredoveku.

Lovecká kuša

Kuša je tiež populárna zbraň na lov zvierat. Z trochu cynického hľadiska: ak by ste sa opýtali zvieraťa, ako chce byť ulovené, určite by si vybralo ulovenie kušou. Jej šíp má totiž oveľa väčšiu razanciu a prieraznosť v porovnaní s dokonca aj strelnými zbraňami.  Je to vďaka pomerne vysokej rýchlosti šípu ( ktorá síce je len štvrtinou až šestinou rýchlosti projektilu u guľovníc), avšak hmotnosť šípu a konštrukcia kvalitného loveckého hrotu umožňujú preraziť často až 80 -90 cm živej hmoty, lovecký hrot sa rotáciou doslova prerezáva tkaninami, po dobrom zásahu do zóny srdca spôsobuje okamžité krvácanie a často šíp vyjde von zo zvieraťa, zviera nepociťuje s veľkou pravdepodobnosťou takú bolesť ako pri zásahu guľovým projektilom. Poľovníci ocenia aj to, že po dobrom zásahu sa neznehodnotí mäso tak, ako po zásahu guľky.

kuša

Kuša sa využíva aj na športové účely.

Trochu z histórie

Ako sme už spomenuli, kuša je z historického hľadiska nástupcom luku. Prvé použitie zaznamenávame 500 rokov pre naším letopočtom v Číne. Známe bolo aj hromadné využitie v anglickej armáde, kde bola kuša najpoužívanejšou zbraňou pred nástupom strelných zbraní. Ak by sme mali vybrať legendárneho strelca, bol by to určite Viliam Tell, takzvaný Robin Hood s kušou. Najznámejšou historkou o Tellovi je tá, ako bol potrestaný za menšiu rebéliu voči starostovi svojho mesta. Ten počul o Viliamovom streleckom majstrovstve, a ako trest mu uložil zostreliť jablko z hlavy svojho syna. Viliam bol úspešný, a jablko na hlave svojho syna šípom rozpolil. Jeho syn mu natoľko dôveroval, že si aj odmietol zaviazať oči. Je to však len legenda, a pokiaľ sa rozhodnete strieľanie z kuše vyskúšať, odporúčame strieľať výslovne na terč a nie na jablko postavené na hlave ?

Zanechať odpoveď