Maľovanie stien môže byť zábava

Maľovanie stien a výber farieb

Je všeobecne dobre známe, že farby bežné v prírode alebo farby neutrálne sú upokojujúce. Dobre ich znášame aj pri dlhodobom pôsobení. Bytový alebo aj pracovný priestor zariadený v týchto farbách teda nebudeme chcieť čoskoro meniť. Neomrzí nás  a cítime sa tam väčšinou príjemne a bezpečne, takže nepotrebujeme realizovať nové plány na maľovanie stien. Ak v interiéri prevládajú príliš pestré farby, steny sú pomaľované trocha v rozpore s prevládajúcimi našimi vnútornými pocitmi z nich, začnú po dlhšom čase našu psychiku narušovať, dráždiť a snažím sa z tohto priestoru čo najskôr niekam odísť.

Maľovanie stien profesionálne

Ak sa púšťate do maľovania stien zvážte či sa do toho pustíte sami alebo to zveríte do rúk profesionálov.

Základné pravidlá pri výbere interiérových farieb

Ak ste v situácii, že sa chystáte na maľovanie stien vašej izby, celého bytu alebo domu, potom sa pri výbere farieb netreba zameriavať len na farby stien jednotlivých miestností. Je podstatné vziať do úvahy aj farebnosť a charakter osvetlenia, svietidiel, nábytku, podlahových krytín, rôznych textílií a bytových doplnkov. Je tiež dobré si uvedomiť, že výrazné vzory a kombinácie farieb nás časom omrzia a môžete dostať chuť na maľovanie stien.

Maľovanie stien osvetlenie

Ak vyberáte tmavšie farby, zvážte dopredu aké osvetlenie použijete.

Farebnosť interiéru by nemala vychádzať len z módnych trendov

Nielen farebná zosúladenosť stien, ale aj interiérové farby by nemali vychádzať len z aktuálnych módnych trendov, ale z premyslenej prípravy a interiérového návrhu. Veľké plochy obytných alebo pracovných miestností, akými sú hlavne steny, stropy a väčšie kusy nábytku, by mali mať prevládajúcu neutrálnu farebnosť. Výrazné farby sú vhodné pre menšie predmety a doplnky. Tmavé farby uberajú svetlo a zmenšujú priestor a celkovo  pôsobia inak na zvislých a inak na vodorovných plochách.

Maľovanie stien tmavé farby

Vo väčšine prípadov tmavé farby opticky zmenšujú priestor.

Maľovanie stien a stropov má pôsobiť „vzdušným“ dojmom

Podlaha svojich charakterom a farebnosťou by mala vyjadrovať istotu a stabilitu. To isté platí pre schody, stoly a pracovné plochy. Maľovanie stien a stropov by mali byť „vzdušné“. Priestor zmenšujú aj zvislé plochy tmavého nábytku, a preto je vhodné na ne nepútať farbou pozornosť. Odtiene  farieb hojne zastúpených v prírode sú upokojujúce a dlhodobo pôsobia pozitívne na našu psychiku.

Zanechať odpoveď