Mokasíny – viete ako na ne?

Mokasíny sa na Slovensku oproti iným typom letnej obuvi veľkej obľube u pánov netešia. Mladí muži v lete stále preferujú plátenky alebo sandále. Naopak, dámy tento druh obuvi určenej primárne pre pánov obľubujú stále viac a mnohé  vymenili svoje obnosené balerínky za elegantné mokasíny.

mokasíny

Mokasínové topánky nie sú určené len pre mužov, ale aj pre ženy

Odkiaľ sa vzali?

Keby ste sa pozreli do Talianska,  uvidíte mokasíny rôznych tvarov a farieb na nohách mužov všetkých vekových kategórií. Hoci Taliani vyzerajú, akoby sa s mokasínami narodili, vďačíme za ne americkým Indiánom. V ich jazyku znamenalo slovo makasin topánka. O modernú podobu mokasín sa však prekvapivo zaslúžili Dáni. V Dánsku boli mokasíny pôvodne pracovná obuv, ktorú využívali najmä farmári. V oblasti módy sa mokasínové topánky presadili až v tridsiatych rokoch minulého storočia v Amerike a neskôr aj v Európe, najmä v spomínanom Taliansku.

mokasínové topánky

Mužský outfit doplnený mokasínami vytvára dojem ležérnej elegancie.

Nie sú mokasíny ako mokasíny

Loafers a boat shoes – tieto druhy obuvi si ľudia často mylne zamieňajú s mokasínami.  Keďže sa však z mokasín vyvinuli, môžeme ich vnímať ako ich podkategóriu. Sú však medzi nimi menšie alebo väčšie odlišnosti, na základe ktorých ich ľahko rozoznáte.

Klasické sú vyrobené z mäkkej kože, jelenice alebo semišu. Horný diel je k spodnému prišitý viditeľným stehom. Mokasíny nemajú opätok ani šnurovanie.

Loafers majú, narozdiel od mokasín, pevný zvýšený opätok a zvyčajne sa vyrábajú z pevnejšej kože. Sú formálnejšie ako mokasíny a môžete si ich obuť na slávnostnú príležitosť.

Boat shoes, alebo jachtárske mokasíny, boli pôvodne určené pre námorníkov, a preto majú protišmykovú gumenú podrážku. Narozdiel od mokasín a loafers, majú boat shoes dvojradové šnurovanie.

S ponožkami alebo bez?

mokasíny s ponožkami

Prečo sa neosmeliť a neukázať aj bláznivejšie variácie s ponožkami.

Na túto tému sa vedú medzi odborníkmi a pseudo-odborníkmi na módu dlhé diskusie. Kedysi platilo, že ponožky v akomkoľvek druhu mokasín sú faux pas. Dnes je však dámska aj pánska móda o niečo benevolentnejšia, a tak máme viac možností.

Pokiaľ sa vám predstava mokasín naboso nepozdáva, kúpte si nízke ponožky, ktoré v mokasínach nebude vidieť. Pozor, nemyslím klasické členkové!  Hľadajte ponožky, ktoré sa uchytia iba o prsty a pätu. Druhou možnosťou je vybrať si výrazné ponožky, ktoré budú s mokasínami v kontraste a budú ladiť s vašim oblečením. Musí byť na prvý pohľad jasné, že ste si tieto ponožky neobliekli náhodou, ale chcete ich ukázať celému svetu.

Zanechať odpoveď