Nábytok kupujte vždy po zvážení všetkých „pre a proti“

Skrine, postele, komody, sedačka, stôl či stoličky… Skrátka nábytok, bez ktorého si to v žiadnej domácnosti nedokážeme ani predstaviť, pretože je nevyhnutnou súčasťou funkčného bývania. Počas celého života ho kupujeme z rôznych dôvodov, napr. ak si interiér z praktických alebo estetických dôvodov žiada zmenu. Ďalej pri sťahovaní, rôznych rekonštrukciách a dispozičných zmenách priestoru a tiež z dôvodu opotrebenia, pretože nič nevydrží večne. A aj tá najkvalitnejšia sedacia súprava alebo posteľ časom javí známky opotrebenia. Niekoľko dôležitých krokov, ako postupovať pri výbere nábytku, sa tak môže vždy hodiť.

nábytok

Nábytok po čase javí známky opotrebenia. Preto je lepšie investovať do kvality.

Nábytok nie je len módny výstrelok na jednu sezónu

Hneď pre začiatok si uvedomte, že nábytok je nemalou finančnou investíciou z rodinného rozpočtu a mal by nám vydržať niekoľko ďalších rokov. Preto sa nenechajte zlákať len prchavými módnymi výstrelkami či dizajnovými kúskami, ktoré budú hitom maximálne jednu či dve sezóny. Takýto špecifický nábytok vás veľmi rýchlo omrzí a stáva sa z neho gýč, na ktorom je okamžite vidieť, že už vyšiel z módy. Rozumnejšie je investovať do kvalitných, aj keď možno o niečo drahších nadčasových kúskov v neutrálnych prevedeniach a farbách. Ako príklad môže slúžiť výrazne červená alebo ružová sedacia súprava. Tá síce bude na istý čas pôsobiť veľmi štýlovo a moderne, ale unaví vás rýchlejšie ako menej výrazné farby. Zladiť s ňou zvyšok interiéru, napr. nábytok, textilné dekorácie či rôzne doplnky do domácnosti, bude rokmi oveľa ťažšie ako pri nadčasových béžových, kávových či svetlohnedých odtieňoch.

nábytok

Nadčasový nábytok je dobrou investíciou.

Investície, ktoré sa z dlhodobého hľadiska nevyplácajú

Niekedy nás zlákajú veci, ktoré sa po čase ukážu ako nie príliš výhodná investícia a týka sa to aj nábytku. Môžu to byť napr. krásne detské postele stredných rozmerov (s dĺžkou 140 až 160 cm) v rozprávkových dezénoch, ktoré však dieťa dokáže využiť maximálne 4 – 5 rokov, približne do 7. roku života a vy tak budete musieť opäť investovať do postele štandardných rozmerov. Vhodným príkladom je aj záhradný nábytok, ktorý kúpite s úmyslom ušetriť v najjednoduchšej plastovej verzii, no po jednej či dvoch sezónach sa slovo „lacné“ viditeľne podpíše nielen na jeho vzhľade, ale aj funkčnosti a vy tak zistíte, že lacné veci neznamenajú z dlhodobého hľadiska úsporu, ale skôr výdavok, ktorý sa nevyplatil.

Zanechať odpoveď