Niektorá priamočiara píla má dokonca laser

Je všeobecne akceptované drobnými remeselníkmi aj domácimi majstrami, že priamočiara píla patrí medzi tie najvyhľadávanejšie elektrické náradia. Patríte medzi tých, ktorý ju ešte nevlastnia a rád by ste si doma v garáži alebo počas dovolenky na chalupe vyrábal nejaký záhradný nábytok a rôzne drevené interiérové doplnky dotvárajúce váš záhradný priestor? Potom si ju radšej kúpte. Aké parametre pri výbere vhodnej priamočiarej píly hrajú rolu?

priamočiara píla

S priamočiarou pílou sa môžete pustiť do rôznych domácich projektov

Rýchlosť rezania

Pokiaľ sa skutočne sústredíte len na tú prácu s drevom a na svojpomocnú výrobu dreveného nábytku a budete pílu používať len na rezanie dreva, možno vám bude stačiť tá s pevne danou rýchlosťou kmitu pílového plátku. Avšak na rezanie ďalších typov materiálov a flexibilnejšiemu používaniu je lepšie píla s rýchlosťou voliteľnou a rôzne nastaviteľnou. Nižšie rýchlosti sú vhodné pre rezanie kovu, plastu a zložitejších tvarov. Nastaviteľne voliteľná rýchlosť tiež umožňuje začiatočníkom a menej zručným užívateľom započatie a dokončenie rezu.

Priamočiara píla môže mať aj funkciu predkmitu

Niektoré priamočiare píly sú vybavená funkciou predkmitu, niekedy tiež označovanú ako rozkmit alebo výkyv. Funkcia spočíva v kyvadlovom pohybe pílového plátku vpred a vzad počas rezania. To vedie k nižšiemu odporu rezaného materiálu a ľahšiemu vypadávanie pilín tak z línie rezu ako aj z priestorov medzi zubami pílového plátku. Výsledkom je rýchlejšie rezanie a nižšia pravdepodobnosť zaseknutiu plátku. Nevýhodou je menšia presnosť rezu a výraznejšie vylamovanie triesok v okolí horného okraja rezu. Predkmit je teda užitočný pre hrubé rezy hlavne vtedy, ak ich budete robiť pri vyrábaní toho nábytku pre seba často a po dlhšiu dobu.

priamočiara píla

Priamočiara píla Dewalt DCS331B 20V MAX

A čo kufrík?

Ak budete priamočiaru pílu často prenášať, potom je kufrík vhodný aj pre skladovanie pílových plátkov. Základné vybavenie priamočiarych píl môže byť doplňované podľa vašich predstáv. Medzi tie zaujímavé, aj keď nepatrí medzi tie úplne najdôležitejšie, je pracovné osvetlenie, ktoré svieti na líniu rezu. Niektoré priamočiare píly majú dokonca zabudovaný laser pre presnejšie vedenie rezu.

Zanechať odpoveď