Nízkoenergetické domy – kvalitné a úsporné bývanie

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy sú moderné a čoraz viac obľúbené

Nízkoenergetické či pasívne domy si v posledných rokoch našli veľké množstvo priaznivcov a sú stále čoraz častejšie vyhľadávaným riešením výstavby rodinného domu. Je to totižto moderný spôsob výstavby, ktorý sa snaží nezaťažovať okolie a životné prostredie a čerpať z menej škodlivých zdrojov. Nízkoenergetické domy zároveň šetria vašu peňaženku, čo môže byť naozaj veľké plus pri stále sa zvyšujúcich cenách energií. Celkovú spotrebu (a tým aj výdavky na energie) ovplyvňujú kvalitné stavebné materiály použité pri výstavbe, správna izolácia, minimalizované tepelné mosty aj spôsob odvetrávania. Jednoducho povedané, nízkoenergetické domy sú stavby, skonštruované tak, aby sa dosiahli čo najnižšie náklady za energie a celú energetickú prevádzku.

Nízkoenergetické domy – kde vôbec začať?

Už na samom začiatku je veľmi dôležitý správny výber pozemku aj lokality a tiež je potrebné dobre si premyslieť umiestnenie nízkoenergetického domu na pozemku s ohľadom na orientáciu podľa svetových strán, rozumné dispozičné riešenie, dostatočné osvetlenie a využitie slnečnej energie. Rovnako dôležitý je aj samotný výber materiálu, z ktorého má byť dom zhotovený (napr. drevostavba či murovaný dom). Dnes sú už na trhu veľmi kvalitné stavebné materiály, ktoré sú vhodné na výstavbu nízkoenergetických domov, pri niektorých sa dokonca už nevyžaduje ani dodatočné zateplenie. Nezabúdajte, že nízkoenergetické domy musia spĺňať určité predpísané kritériá. Je preto najlepšie osloviť odborníkov, ktorí vyhotovia projekt a zároveň vám budú vedieť aj odborne poradiť. Projekt musí byť vypracovaný dôkladne a samotná stavba zrealizovaná naozaj precízne, aby bol celkový výsledný efekt bezchybný.

Bez riadeného vetrania a rekuperácie to nepôjde

nízkoenergetické domy

Páčia sa aj vám nízkoenergetické domy?

Nízkoenergetické domy by mali byť dokonale utesnené, aby bola možná úspora tepla.  Práve okná sú najslabším článkom domu pre únik tepla, preto sa vyžaduje, aby dom disponoval regulovaným vetraním s rekuperáciou tepla. Týmto spôsobom sa dom vyvetrá aj bez otvárania okien tak, aby z neho väčšina naakumulovaného tepla neunikala (napr. v zimnom období).

Nízkoenergetické domy sú určite veľmi dobrým riešením a aj keď na začiatku treba počítať s vyššou finančnou investíciou, je isté, že sa vám to oplatí.

Zanechať odpoveď