Nože a ich základné delenie

Nože UZI Responder

Nože UZI Responder

Nože sú spoločníkmi ľudí prakticky už od nepamäti. A rovnako sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov aj dnes. Pritom je zaujímavým faktom, že práve nože sú súčasťou našich životov tak dlho a stále dokážu nájsť nové uplatnenie. Pre ich správne uplatnenie a výber správneho noža je však nutné zodpovedanie si niekoľkých základných otázok. Vďaka tomu sa dá jednoducho zabrániť kúpe noža, ktorého využitie bude prinajmenšom sporné.

Na čo sa zamerať pri nožoch a ich kúpe?

Pri kúpe noža je potrebné sa zamerať hlavne na odpovede na tieto otázky:

  • Aký je účel využitia tohto noža?
  • Preferujem zatvárací nôž alebo nôž s otvorenou čepeľou?
  • Aký bude spôsob nosenia noža so sebou?
  • Aká bude suma, ktorú som ochotný investovať?
  • Ideálna veľkosť a tvar čepele noža a prípadne aj jeho váha?
  • Typ materiálu a vhodnosť daného materiálu na účel využitia?
  • Ako ošetrovať a brúsiť daný nôž?

Nôž a jeho delenie na kategórie

Na základe predchádzajúcich otázok je možné rozdelenie nožov do niekoľkých kategórií a samozrejme aj následných podkategórií. Ja sa v tomto článku posnažím o rozdelenie nožov do základných kategórií.

Multifunkčný nôž

Ako z názvu vyplýva, jedná sa o nože s väčším počtom funkcií. To je dosiahnuté vďaka možnosti využitia viacerých čepelí. Práve vďaka použitiu viacerých čepelí sa jedná zväčša o zatváracie nože, keďže ich vyhotovenie podporuje viacero čepelí a ich bezpečné využívanie.

poľovnícke nože Walther

poľovnícke nože Walther

Lovecké alebo poľovnícke nože

Ako vyplýva aj z názvu, tieto nože sú určené hlavne pre potreby poľovníkov a lovcov na loveckých výpravách a poľovačkách. Teda konkrétne pre spracovanie mäsa a zveriny, ale aj napríklad pre sekanie dreva. Práve preto musia byť tieto nože mimoriadne odolné a praktické. Znakom praktickosti sú napríklad aj vymeniteľné čepele, vďaka čomu sa jednoduchý lovecký nôž dokáže zmeniť na pílku, alebo filetovací rybársky nôž. Vďaka tomu sú tieto nože obľúbené aj u ľudí, ktorí nie sú lovcami.

armádne nože UTON

armádne nože UTON

Bojový alebo armádny nôž

Pri týchto nožoch sa vyrábajú ako zatváracie nože, tak aj nože s otvorenou čepeľou. Tieto nože sa prezentujú veľkou odolnosťou a sú uspôsobené na spôsobovanie čo najväčších zranení a devastačných poranení v tele útočníka. Medzi najznámejšie bojové nože u nás patrí asi nôž UTON, ktorý je dodnes súčasťou výzbroje armád ČR a SR.

Nôž využívaný v kuchyni

Aj keď sa môže zdať, že nôž v kuchyni má iba jeden účel a teda jeho výber nie je zložitý, rozhodne to nie je pravda. Aj pri výbere nožov do kuchyne treba dbať na materiál, kvalitu, prevedenie a starostlivosť. Pokiaľ máte záujem aj o kvalitný vzhľad a zaujíma vás dizajn vašej kuchyne, tak by ste mali dbať aj na tieto aspekty.

Výber noža v zásade nie je zložitý, ale aj tu si treba uvedomiť niekoľko faktov. Potom dokážete kúpiť nôž aj v bežnom army shope, ktorý vám bude dlho slúžiť niekoľko rokov.

Zanechať odpoveď