Nože používame všetci každý deň

Nože nám pomáhajú už od dávnych čias. Používame ich každý deň. Väčšinou čo sa týka jedla a stravovania sa. V dnešných časoch je asi nemožné že by kuchyňa bez nich dokázala fungovať. Nože používame na prípravu rôznych jedál, porcovaní alebo krájaní. Nože nenájdeme ale výhradne len v kuchyni. Aspoň jeden nožík by sa mal nachádzať v každej dobrej výbave na turistiku, alebo v dielni. Poznáme ich veľké množstvo druhov. Každý druh má svoje vlastné preferencie, tvar a zameranie na ktoré je najlepší. Kuchári majú často svoje osobné nože ktoré používajú len oni. K tým drahším patria aj rôzne stojany, kufríky alebo doplnky.

Nože

Využívame ich nielen v kuchyni.

Rôzne druhy nožov

Ked zavítame na návštevu do kuchyne, mali by sme nájsť hneď niekoľko druhov. V prevahe budú pravdepodobne univerzálne nože.  Okrem nich je ale dobré mať aj niekoľko špecializovaných. Sú to nože na mäso, ryby alebo syr. Niekoľko zaujímavých môžeme nájsť aj v ponuke army shopu. Druhý veľmi často používaný je vrúbkovaný nôž. Používame ho na krájanie chleba alebo pečiva. Vrúbky zabezpečia, že chlieb dokážeme rozkrojiť bez väčšej námahy. Chlieb samozrejme dokážeme odkrojiť aj s použitím noža s hladkou čepelou. Ten ale musí byť dobre naostrený. Tretím je nôž vhodný na spomenuté mäso, zeleninu, alebo kľudne aj ovocie či iné suroviny. Kvalitný kuchársky nôž dokáže odkrojiť takmer všetko, čo v kuchyni potrebujeme. Tieto nože nebývajú ľahké a ich čepeľ by sa nemala dať ohýbať.

Nože

Kuchynské nože

Použité materiály a spracovanie

Naši predkovia používali opracované kamene. Neskôr prišli prvé kovy, ktoré so sebou priniesli stálu tvrdosť. Dnes by použitie opracovaného kameňa vyzeralo komicky a neučínne. V hre sú teda rôzne druhy tvrdej nožiarskej ocele, titánu, keramiky, prípadne iné zliatiny. Kvalitný nôž sa meria podľa jeho tvrdosti. Tvrdosť meria Rockwellova skúška tvrdosti. Dobrý a kvalitný nôž by mal dosahovať tvrdosť od 54 do 58 HRC. Horná hranica je 60 HRC. Rukoväť noža je jeho rovnako dôležitou súčasťou. Najčastejšie materiály sú drevo, plast, kov, alebo ich kombinácia, prípadne gumový poťah. Rukoväť by mala byť dobre uchopiteľná, aby bolo možné s nožom dobre manipulovať.

Zanechať odpoveď