Pištoľ – prečo je dobré si ju zaobstarať?

Žijeme v dobe kedy polícia nestíha riešiť všetky zločiny, medzi ktoré patrí kradnutie hmotného majetku, či dokonca ubližovanie osobám. Ďalej polícia nie vždy má dostatok dôkazov, aby páchateľov usvedčila. Preto sa naskytá otázka: ako dobre vieme ochrániť seba a svoj majetok?. Jasné, že okolo rodinných domov už nie je výnimočné mať kamery, či domáci alarm. Avšak ani toto niekedy nemusí zastaviť zlodejov. Preto sa nám ponúka otázka: ako sa dá zaobstarať pištoľ?

pištoľ

Keď chce niekto na vás spáchať zločin a polícia je ďaleko, dobrým riešením je vlastníctvo zbrane.

Čo potrebujem k držaniu zbrane?

Je tu pár kritérií, ktoré sa musia dodržiavať ak chcete vlastniť zbraň. Prvá vec, ktorá je, že musíte vlastniť zbrojný preukaz. Tuto sa načŕta otázka, ktorý si vybrať? Preukaz skupiny A slúži na nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku. Skupina B slúži iba na držanie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku. Skupina C slúži na držanie zbrane a streliva na výkon zamestnania. Skupina D až F slúžia na držanie zbrane a streliva na poľovné, športové či zberateľské účely.

Všeobecné podmienky na držanie zbrane

Medzi základne patrí plná spôsobilosť na právne úkony, dovŕšenie veku 21 (existuju aj výnimky), bezúhonnosť. Spoľahlivosť v preklade znamená, že nesmiete byť závislý na alkohole, či inej omamnej látke, alebo podľa Policajného zboru nedávate záruku, že zbraň nezneužijete. Túto podmienku zvyknú kontrolovať ak máte medzi vašimi kamarátmi kriminálnikov, pri ktorých hrozí, že by mohli vás naviesť či osobne zneužiť strelnú zbraň. Posledné podmienky sú zdravotná a psychická spôsobilosť a miesto pobytu na území Slovenskej republiky.

pištoľ

Súčasťou podmienok, aby ste mohli vlastniť zbraň, je zvládnutie psychotestov.

Pištoľ – od testov až po nákup

Na testy si treba naštudovať zákony a knižku o odbornej spôsobilosti pre zbrojný preukaz. Po úspešnom zvládnutí testov vám bude doručený zbrojný preukaz. Po tomto musíte isť znova na Policajný útvar, kde si vyžiadate nákupné povolenie pre nákup zbrane. Ak vám vyhovejú, tak si môžete isť konečne oficiálne zaobstarať pištoľ do oficiálneho obchodu so strelnými zbraňami. Prajem veľa šťastia a najmä, aby ste ju nikdy nemuseli použiť a slúžila iba ako poistka pri vašej ochrane.

Zanechať odpoveď