Prečo potrebuje aj vaše dieťa slnečné okuliare

Vhodná ochrana hlavy, opaľovací krém a slnečné okuliare. To je povinná výbava počas našich dovoleniek. Hlavne pri pobyte na prímorskej pláži na niektorom letovisku. Pokiaľ s nami cestujú aj naše deti, potom je úplnou samozrejmosťou myslieť aj na nich a na ich ochranu pred intenzívnymi slnečnými lúčmi. Deti trávia veľa času vonku, užívajú si školské prázdniny, šport a zábavu. Deti sú v priemere vystavované slnku viac ako dospelí. Toto zvýšené vystavenie slnečnému žiareniu zvyšuje riziko poškodenia očí ultrafialovým žiarením.  Neviditeľným elektromagnetickým žiarením vyžarovaným slnkom. Na rozdiel od očí dospelých, detské oči stále dozrievajú a nedokážu filtrovať škodlivé ultrafialové lúče tak efektívne. Detské viečka a koža okolo oka sú jemné a zraniteľnejšie ako pokožka dospelých. Poškodenie ultrafialovým žiarením sa časom hromadí. Môže to spôsobiť dlhodobé problémy s očami, ktoré nie sú špecifické pre deti.

slnečné okuliare
Slnečné okuliare od populárnej značky Oakley

Najprv čiapočka so šiltom, neskôr aj slnečné okuliare

   Prvé mesiace po narodení detskí oční lekári v žiadnom prípade, pokiaľ je dieťatko zdravé, neodporúčajú detské slnečné okuliare.  Dieťa sa ale nesmie vystavovať priamemu slnku. Stačí nejaký jednoduchší kryt na kočík, vhodné oblečenie, či čiapočka so šiltom alebo špeciálnou clonou. Do troch rokov dieťaťa by mali byť rodičia tiež obozretní, aby v dobrej snahe nakoniec svojmu dieťaťu neublížili. Dobré a prezieravé je navštíviť očnú ambulanciu a absolvovať základné očné vyšetrenie. Poradiť sa priamo s odborníkom. Pokiaľ sa takýmto vyriešením zistí, že dieťa nepotrebuje dioptrické okuliare, potom mu môžu rodičia zaobstarať slnečné okuliare s vhodnou tmavosťou zorníkov. Rodič by sa opäť mal pokojne poradiť nielen s detským oftalmológom, ale aj pri ich výbere priamo v očnej optike .

slnečné okuliare
Slnečné okuliare Michael Kors

Zodpovednosť je vždy na nás dospelých

    Pri malých deťoch patrí výber, starostlivosť aj zodpovednosť za stav slnečných okuliarov do rúk rodičov. Rodič by mal rozhodnúť, kedy dieťa okuliare začne používať. Ideálne iba pri pobyte na priamom slnku, na dovolenke pri mori alebo na horách. Je taktiež na rodičovi, aby pravidelne kontroloval stav, čistotu a kvalitu zorníkov. Väčšie deti často sami zvládajú  starostlivosť o svoje slnečné okuliare. Deti všetkých vekových kategórií sú aktívne, a preto je dôležitých charakter rámu. Odporúčajú sa  rámy z pružného kontrolovaného plastu, prípadne zo špeciálne upravených materiálov.

Zanechať odpoveď