Je šalátová misa dobrou investíciou?

Šalát, či už listový alebo zeleninový, je často výborná príloha k mnohým hlavným jedlám. Aj preto by vám v kuchyni nemala chýbať šalátová misa. Ak chcete niekoho obdarovať, pekná šalátová misa môže byť práve tým vhodným darčekom. Je to určite dobrý príspevok do základného vybavenia modernej kuchyne.

šalátová misa

Vkusný a praktický doplnok do kuchyne.

Výbava a materiál

Asi najestetickejšie sú šalátové misy vyrobené buď z dreva, hladkého či brúseného skla, keramické alebo kameninové. Ideálne je, ak sú ešte doplnené servírovacím príborom. Ten pozostáva z dvoch naberačiek, z ktorých jedna má väčšinou tvar lyžice a druhá vidličky. Prípadne sú to len dve rovnako dlhé paličky s rozšíreným koncom. Prípadne majú úplne osobitý dizajn. Často sú moderné šalátové misy vybavené aj vzduchotesným vekom. Obsah misy sa tak lepšie dobre uskladní.  Možno, že vám sa páčia práve šalátové misy vyrobené z plastu.

Slovenská šalátová misa

Stravujte sa zdravo.  Pripravte si na raňajky ovocnú šalátovú misu s vašimi obľúbenými cereáliami a bielym jogurtom. Ku každému hlavnému jedlu si dajte misku listového šalátu.  V slovenskej kuchyni sa šalát ako hlavné jedlo takmer vôbec nevyskytuje. Aj keď sa to v súčasnosti mení. Inšpiráciou sú najmä stredomorské, ázijské či juhoamerické kuchyne, kde sa rôznorodé šaláty bežne konzumujú. Na ich prípravu sa používajú pestré kombinácie zeleniny, ovocia, strukovín, obilnín, mäsa či morských plodov. Ochutené sú všakovakými zálievkami, koreninami a bylinkami. Naša slovenská tradičná šalátová misa je väčšinou naplnená majonézovým zemiakovým alebo vlašským šalátom. Obložená je rôznymi druhmi šunky alebo salámy. Nechýbajú varené vajíčka, kyslá uhorka a kápia.

šalátová misa

Doprajte si misu zeleniny ku každému jedlu.

Nie každá šalátová misa je trofej

A ešte jedna zaujímavosť. Viete, že obrovská postriebrená trofej tenisového turnaja Davis Cup je prezývaná „šalátová misa“? A prečo je taká veľká? Počas vyše storočnej existencie tejto športovej udalosti sa na ňu totiž vyrývali mená víťazov a aby sa všetci zmestili, bola už štyrikrát po obvode zväčšovaná. Vašej šalátovej mise však takýto osud iste nehrozí.

Zanechať odpoveď