Školské batohy majú špeciálnu konštrukciu

Ste akurát v situácii, kedy uvažujete o tom, ako vybrať svojmu školákovi školskú tašku alebo školský batoh a zaujímate sa o to, čo všetko by mali bezpodmienečne spĺňať aby mu neuškodili? Alebo ste dokonca  rodičom prváčika a budete prvýkrát vyberať školské batohy? Voľbe tašky či batohu je potrebné venovať dostatok času, vaše dieťa ju bude nosiť minimálne dva roky a pokiaľ zvolíte nevhodne, môže to mať dôsledky aj na jeho zdravie.

školské batohy

Nesprávne vybrané školské batohy môžu mať negatívny vplyv na chrbticu.

Niektoré kritériá pri výbere školského batohu

Kvalitné školské batohy musia mať chrbtový konštrukčný systém batohu ergonomicky tvarovaný podľa chrbta dieťaťa. To už je v dnešnej dobe nutnosť. Vždy sa jedná o trojrozmernú formu či už tzv. penový výlisok, ktorý sa skladá zo „sendviča“ peny a polyesterovej látky alebo peny a tvarovanej sieťoviny. Zamerajte sa na rozloženie tvarovania chrbtového systému, najmä potom keď priľahne k chrbtu vášho dieťaťa. Zistite si či má školský batoh podporu okolo chrbtice. Chrbtový systém by mal mať tiež taký systém prieduchov, aby nedochádzalo k poteniu chrbta školáka.

školské batohy

Školské batohy by mali byť anatomicky tvarované.

Školské batohy so zabudovanými reflexnými prvkami

Dôležité sú taktiež anatomicky tvarované a polstrované ramenné popruhy. Odporúča sa zvoliť taký batoh pre naše dieťa, ktorý má popruhy široké minimálne štyri cm. Či už sa rozhodnete pre školskú tašku alebo batoh, ramenné popruhy musia byť vhodne nastaviteľné. Pri skúšaní si všimnite, či popruhy nepriliehajú ku krku dieťaťa – aby pri pohybe a poteniu nedošlo k oderom kože. Venujte pozornosť nastaviteľnosti popruhov, tak aby batoh dobre na chrbte sedel. Zaujímajte sa o odolnosť reflexných materiálov proti UV žiareniu, a či sú reflexné lemovky kryté transparentnou fóliou. Fólia zlepšuje odolnosť reflexu proti oderu.

školské batohy

Školské batohy vedia byť dizajnovo veľmi originálne.

Hmotnosť a veľkosť školského batohu

Niektorí rodičia si zamieňajú školské a rekreačno-športové batohy, ktoré často nanapĺňajú základné bezpečnostné a zdravotné kritériá pre nosenie vecí so školy. Treba si na to dať pozor a radšej sa poradiť priamo v predajni pri nakupovaní.

Zanechať odpoveď