Strie, problém, ktorý poznajú najmä tehotné ženy

Strie dobre poznajú najmä ženy, no výnimkou nie sú ani niektorí muži. Strie sú malé jazvy na koži, ktoré s celulitídou patria k najčastejším kožným kozmetickým problémom.

strie

Strie, kedy vznikajú a čo s nimi robiť?

Kedy vznikajú?

Strie vznikajú vtedy, keď sa koža natiahne, teda zväčší svoju plochu v relatívne krátkom čase. K tomuto javu dochádza pri rýchlom náraste objemu v problémových partiách. Za problémové partie považujeme zadok, boky, stehná, brucho, prsia ale aj ramená. K zväčšeniu objemu môže dôjsť z viacerých príčin. Strie sa najčastejšie objavujú u žien počas tehotenstva, hlavne v treťom trimestri, keď sa brucho začína rapídne zväčšovať. Taktiež vznikajú vtedy, keď človek naberie na váhe v dosť krátkom čase. K striám sa však človek dopracuje aj vo fitness centre alebo posilňovni pri rýchlom náraste svalovej hmoty, ktoré nespôsobí len cvičenie s činkami ale napríklad aj užívanie anabolických steroidov.

Ako vznikajú?

Strie môžu byť tenšie aj hrubšie. Na začiatku majú červenú, modročervenú až ružovú farbu. Tieto časom vyblednú na bielo-striebristú farbu. Strie však nevznikajú na povrchu kože, ale pod jej povrchom. Pod povrchom kože sa totiž nachádzajú elastické vlákna, ktoré sa rastu tela zväčša dokážu prispôsobiť. Sú elastické, teda sa dokážu natiahnuť. No ak dôjde k príliš veľkému zväčšeniu objemu počas krátkeho obdobia, vlákna popraskajú a výsledkom sú práve strie. Strie vznikajú aj u starších ľudí, pretože ich pokožka už nie je taká pružná, a teda sú na strie náchylnejší.

Čo na strie zaberá?

Keď už raz strie vzniknú, bojovať proti nim je dosť ťažké, pretože pokiaľ neinvestujete dosť peňazí na plastickú chirurgiu, alebo odstránenie strií laserom, musíte rátať s tým, že sa ich nikdy úplne nezbavíte, alebo ak, tak len veľmi ťažko. Môžete ich však trochu zmierniť. Na trhu dostať kúpiť množstvo rôznych mastí, olejov a gélov. Na strie sa napríklad odporúča aj bravčová masť. Musí to byť však taká, ktorá neobsahuje soľ. Taktiež je dobré užívať vitamíny B, C a E. Ak nechcete aby sa vám strie na tele objavili, je potrebná prevencia. Tou je hlavne masírovanie krúživými pohybmi, napríklad spomínanou bravčovou masťou. Viac o téme strie sa dozviete na modrykonik.cz

Zanechať odpoveď