Je terčovnica, dopadište alebo terč to isté?

Tri slová, prvé dve z nich trocha čudne vyzerajúce po gramatickej stránke. Ale majú dosť významovo spoločného, pretože sa používajú často medzi lukostrelcami a milovníkmi streľby z rôznych druhov kuší. Tak u nás, ako aj v Českej republike. Slovenské slovo terč je mužského rodu a označuje sa ním predmet, obyčajne kruhového tvaru, ktorý sa používa pri streľbe ako cieľ. Terč ako cieľ môže byť pohyblivý, živý alebo pevný. V prípade lukostreľby či streľbe šípmi z kuše, sa jedná prevážne a terč pevný. A čo je teda tá terčovnica a dopadište?

dopadište

Terčovnica alebo dopadište?

Na Slovensku terčovnica aj strieľa

V Slovníku slovenského pravopisu sa pod pojmom terčovnica uvádza, že toto slovo označuje druh zbrane určenej na strieľanie do terča. Ale aby sme to príliš nekomplikovali, zjednodušme si to. Medzi milovníkmi streľby z kuší a lukov na oboch stranách našej spoločnej hranice je to jasné. Terčovnica alebo tiež dopadište slúži na zachytávanie vystrelených šípov na terč. Pred výberom správneho dopadiska si treba uvedomiť výkon vašej kuše alebo luku. Podľa charakteru a sily našej zbrane a spôsobu streľby je nutné zvoliť také dopadište, ktoré bude schopné zachytiť šíp bez toho, aby ho poškodila. Aj šípy predsa niečo stoja!

dopadište

Slamené dopadište vyzerá takto.

Papierový terč na slamennom dopadisku

Papierový terč je najčastejšie vytlačený na špeciálnom papieri s vláknami. Aj preto, aby vydržal čo najväčšie množstvo opakovaných zásahov šípom. Terče sú vyrobené podľa medzinárodných pravidiel a sú podobné tým, na aké narazíte na oficiálnych lukostreleckých pretekoch. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach pre rôzne lukostrelecké disciplíny. Terčovnica alebo dopadište je teleso, ktoré slúži na zastavenie vystrelených šípov. Terčovnice sú vyrábané tak, aby dokázali zachytiť čo najviac šípov a prítom došlo k ich čo najmenšiemu poškodeniu. Väčšinou sú vyrobené z moderných plastov, penovej gumy a stále obľúbenejším sa stáva slamenné dopadište. Veľkosť terčovnice je dobré zvoliť tak, aby sa na jej povrchu dalo jednoducho presúvať umiestnenia terča. Ušetríte niečo na tie šípy!

Zanechať odpoveď