Vstavaná alebo voľne stojaca chladnička na víno?

Dávate si radi po dobrom jedle pohár vína? Žiadna návšteva u vás doma sa nezaobíde bez toho, aby ste svojim hosťom neponúkli možnosť vybrať si niečo z vašej domácej vinotéky? Potom určite viete, že akákoľvek značka vína najlepšie chutí vtedy, keď sa podáva a pije pri jeho optimálnej teplote. Dosiahnete to jednoducho aj tak, ak si svoj byt alebo reštauráciu vybavíte vstavanou prípadne samostatne stojacou vinotékou alebo chladničkou na víno. Každé víno by sa malo podávať správne vychladené, pretože  len tak je možné naplno poodhaliť všetky jeho príchute a  arómy. Preto sa akákoľvek domáca vinotéka alebo chladnička na víno  stáva potrebným domácim spotrebičom pre každého znalca tohto ušľachtilého nápoja.

chladnička na víno
Chladnička na víno vylepší každý priestor

Chladnička na víno má svoje špecifiká 

    Možno sa však mnohí nezamýšľajú nad tým, prečo by nemali držať svoje fľaše s vínom v bežnej kuchynskej chladničke na skladovanie potravín.  Ľuďom, ktorí majú radi víno ako bežný nápoj hoci aj proti smädu, určite postačí obyčajná chladnička. Treba si však uvedomiť, že teplota v chladničke väčšinou nie je prispôsobená na chladenie rôznych druhov vína. Vnútorné  podmienky v nej majú predĺžiť hlavne čerstvosť potravín. 

    Možno sa pýtate, prečo je na skladovanie vína správnou voľbou vinotéka? Na rozdiel od klasických chladničiek, chladnička na víno udržiava a rozvádza teplo v jej vnútri efektívnejšie. Nielen správna cirkulácia vzduchu ju robí vhodnejšou pre skladovanie fliaš s vínom.  Kvalitné UV filtre a tlmiče vibrácií kompresoru sú kľúčovými prvkami odlišujúcimi klasickú chladničku od chladničky na víno. 

chladnička na víno
Chladnička na víno s kapacitou až 178 fliaš

Skladovanie fliaš s vínom 

   Správna teplota vína je veľmi je dôležitá. Pri výbere chladiaceho zariadenia je nutné zvážiť, či bude domáca vinotéka slúžiť výhradne na krátke skladovanie, alebo aj dozrievanie vína. A teda na jeho dlhšie skladovanie. Ak prichádza do úvahy iba skladovanie vína za účelom pripravenosti jeho podávania, je vhodné zvoliť chladničku na víno s dvomi chladiacimi zónami. Takéto chladničky  umožňujú udržiavať víno v rozdielnych teplotách pre červené vína  biele, ružové a šumivé vína. Zatiaľ čo vinotéka s jednou chladiacou zónou je určená pre dlhšie skladovanie vína a teda aj jeho dozrievanie.  

Zanechať odpoveď