Výhodnosť teplovodného vykurovania podlahy

podlahové kúrenie

Plánujete podlahové kúrenie aj u vás doma? Tieto rady sa vám zídu…

     Najväčšími výhodami využitia podlahového kúrenia je vynikajúci pocit tepelnej pohody bez rušivých činiteľov, ktorými môžu byť interiérovo nevhodné vykurovacie telesá. Kúrenie vplýva na znižovanie vlhkosti v miestnostiach, pri jeho použití nedochádza k víreniu vzduchu a je veľmi hygienické, čím teda je veľmi vhodné pre alergikov. Zabezpečuje ideálne rozloženie tepla v priestore a oproti iným typom kúrenia má nízke prevádzkové náklady.

A čo nadobúdacia cena?

     Na druhej strane jednou z jeho nevýhod je pomerne vysoká nadobúdacia cena. Problémy sa môžu vyskytnúť aj pri chybách, či mechanických netesnostiach, ktoré sa pomerne ťažko odhaľujú a opravujú. Pre túto príčinu je skutočne rozumné, spoliehať sa pri kúpe len na renomovaných výrobcov. Podlahové kúrenie je absolútne nevhodné pre objekty s ľahkým obvodovým plášťom, či pre objekty pred zateplením.

Vhodnosť kombinácie niekoľkých zdrojov tepla

    Problémom podlahového kúrenia je aj jeho veľká tepelná zotrvačnosť. Odstrániť sa však dá jeho vhodnou kombináciou s iným typom kúrenia. Tak napríklad v kúpeľni je vhodné kombinovať podlahové kúrenie s registrami na sušenie uterákov. Kuchyňa a jedáleň sa dajú pohodlne vyhrievať kombináciou s radiátormi. Do obývačiek je vhodná kombinácia s pružným zdrojom tepla, akým je napríklad krb. Neoceniteľnou výhodou systémov podlahového kúrenia je možnosť osadiť ho svojpomocne a jeho vynikajúca životnosť.

Je vaša domácnosť napojená na plyn?

   Ak vašu domácnosť zásobuje teplom plynový kotol a nie elektrický zdroj, potom je výhodnejšie teplovodné podlahové vykurovanie. Jeho základný článok sú rúrky. Dôležité je, aby boli z kvalitného materiálu a odolné proti prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody. Výhoda teplovodného vykurovania je možnosť pripojenia systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, ako sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Pri nastavení nízkoteplotného režimu je podlahové vykurovanie maximálne hospodárne. Na teplovodnom systéme je možné plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek. Renomovaní výrobcovia ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom.

Teplota vykurovanej vody v systéme

    Teplovodné podlahové kúrenie potrebuje pomerne nízku úroveň ohrevu vody na dosiahnutie požadovanej optimálnej teploty. Použitie bojlera v tomto prípade bude veľmi účinné, nakoľko voda dostatočné dlho vylučuje teplo a udržiava povrch podlahy zohriaty. Teplota vykurovacej vody v podlahovom kúrení dosahuje najviac 55 ºC, takže základnou podmienkou je nízkoteplotný zdroj tepla alebo kombinácia klasického zdroja s akumuláciou teplej vody v zásobníku.

A čo náročnosť montáže?

podlahové kúrenie

Viete, aké možnosti máte pri inštalácii podlahového kúrenia?

    Pre podlahové kúrenie či už teplovodné alebo elektrické platí, že každý typ vyžaduje svoje špecifické položenie. Musíme počítať s určitými vrstvami zaliatí. Pôvodnú podlahu to môže zdvihnúť v rádoch od niekoľkých milimetra do niekoľkých desiatok centimetrov. Máme na výber suché či mokré procesy inštalácie, ktoré sú pre elektrické podlahové kúrenie ľahšie než pre teplovodné podlahové kúrenie. Určite to nie je montáž príliš náročná, ale je nepochybne lepšie objednať si odborníkov. Oplatí sa to.

Zanechať odpoveď