Záhradný domček do záhrady – chcete si ho kúpiť či postaviť?

Záhrady a záhradkárske osady nám umožňujú vidieť veľkú pestrosť záhradných domčekov a rozmanitých záhradných stavieb a prístavieb. Postavených v rôznych obdobiach, z rôznych materiálov a na základe rôznych predstáv majiteľov o ich hlavnom poslaní či účele. Niektoré z nich sa postupne menia dokonca na rodinné domčeky.

Prečo záhradný domček?

záhrady

Domček do záhrady poskytuje priestor pre príjemné letné posedenie

Záhradný domček do záhrady je ideálnym riešením v záhradkárskych osadách. Má však svoj význam a opodstatnenie aj v záhrade vášho obytného domu ako vhodná a praktická súčasť záhradnej architektúry. Okrem domáceho či záhradného náradia tu môžete skladovať aj napríklad sekačku na trávu, drvič záhradného odpadu alebo dokonca aj malý skúter či bicykle. Môže niekedy nahradiť aj chýbajúcu pivnicu či garáž.

Po vhodnej úprave sa dá v záhradnom domčeku aj prespať alebo pripraviť si niečo pod zub. Alebo dať si v nej šálku kávy so susedom či susedkou od vedľa. Niektoré domčeky do záhrady dokonca slúžia ako príležitostné obytné zázemie a chránia nás pred nepriaznivým počasím. Vyzerajú často ako miniatúrne domčeky do záhrady. Do niektorých sa vmestia aj poschodové postele a nejaký ten kuchynský kút. Takže mnohí aktívni záhradkári v nich trávia časť vegetačnej sezóny, prespávajú v nich, niečo si navaria a oddychujú.

Výber na trhu a ceny domčeku do záhrady

Cenu domčeka do záhrady, ako to už väčšinou býva, ovplyvňuje kvalita, druh použitých materiálov a veľkosť záhradného domčeka. Preto je dobré a rozumné vopred si ujasniť, čo všetko v ňom chceme skladovať a čím všetkým ho chceme vybaviť. Drahšie a väčšie modely záhradných domčekov môžu mať viac miestností, drevenú terasu, pergolu, prípojku na elektrinu a podobne.

Pár základných úvah pred kúpou…

Cena verzus kvalita

záhrada

Malý domček môže tiež slúžiť ako praktický úložný priestor v záhrade

Je úplne samozrejmé, že každý z nás má určitú predstavu o tom, ako by mal ich domček do záhrady vyzerať a určité možnosti koľko si chce či môže dovoliť investovať do kúpy či stavby. Nebolo by však asi dobré, ak by sme si vlastným stanovením výšky ceny obmedzili či zablokovali prísun ďalších informácií o možnostiach na trhu. Kvalita by mala byť pre nás prioritne dôležitá. Domček do záhrady bude umiestnený priamo v prírodnom prostredí, celoročne ovplyvňovaný rozmarmi a vplyvmi nášho počasia a klimatických podmienok.

Celkový charakter stavby

Je veľmi dôležité, kde bude záhradný domček stáť a čomu bude hlavne slúžiť. To si tiež treba dobre premyslieť pred jeho kúpou. Iná situácie je, ak bude súčasťou rozsiahlej záhrady, či bude stáť osamotene na kraji lesa, pri nejakej vodnej nádrži alebo na brehu rieky. Alebo priamo v záhrade vášho rodinného sídla. Záleží teda dosť pri výbere záhradného domčeka aj na vašom estetickom cítení a celkovom založení. Môže mať jednouchý moderný charakter, či skôr rustikálny a vidiecky charakter. Aj tieto veci je treba brať do úvahy pri odhade sumy, ktorú sme ochotní minúť na kúpu domčeka do záhrady. Viac info nájdete aj TU.

 

Zanechať odpoveď