Zápal močových ciest

zapal-mocovych-ciest

Bakteriálna infekcia

Zápal močových ciest sa častejšie prejavuje u žien ako u mužov, predovšetkým kvôli anatomickej predispozícií. Ešte častejšie však touto chorobou trpia malé dievčatká, keďže vzdialenosť medzi ich konečníkom, odklial sa môžu šíriť baktérie, a močovou rúrou je iba 1 centimeter. Malé deti do troch rokov ešte nedokážu vymočiť naraz všetok objem mechúra. V zostatkovom moči sa teda tvoria baktérie ktoré, ktoré môžu ohroziť správnu funkčnosť vylučovacieho systému.

Príznaky

Zápal močových ciest sa prejavuje neustálym nutkaním na močenie, pálením a rezaním, hlavne však pri domočovaní. Niekedy je viditeľná krv v moči alebo dieťaťu stúpne slabšia horúčka. U veľmi malých detí však nie sú príznaky veľmi badateľné, pokiaľ dieťa samo nepríde s popisom trápenia.

Všeobecne sa rozoznávaj zápal horných a dolných močových ciest – močovej rúry a mechúra. Ak sa baktérie rozšíria z močového mechúra vyššie do obličiek, hovoríme už o závažnej infekcií. Pacientovi sú podávané antibiotiká do žily a celkovo je choroba sprevádzaná únavou, horúčkami, niekedy vracaním.

Ako si pomôcť doma?

Základným pravidlom je dbať, aby dieťa veľa pilo. Bude musieť síce často chodiť na záchod, avšak moč sa bude riediť a tak bude pre baktérie ťažšie sa ďalej rozmnožovať. Podobne pomôže aj vitamín C, ktorý okysličí moč a znemožní množenie baktérií. Treba používať bavlnenú bielizeň a dbať na dôkladnú hygienu. Každá mamina pozná zázračnú moc brusníc či už formou džúsov, kompótov alebo odvaru z brusnicových lístkov. Na zápal močových ciest priaznivo pôsobí aj bylinka praslička roľná. Okrem popíjania prasličkového čaju môžete svojmu dieťaťu spraviť aj sedací kúpeľ. Z ďalších byliniek, ktoré odporúčajú mamičky na portáli Modrý Koník, je vhodné spomenúť aj zlatobyľ alebo medvedicu lekársku, ktorá sa zalieva studenou vodou a lúhuje sa až 6 hodín. Na zmiernenie pálenia a bolesti rozmiešajte pol lyžičky sódy vo vode a dajte dieťaťu vypiť aspoň tri krát denne.

V rámci prevencie sa treba vyvarovať kúpeľom s aromatickými soľami alebo inými olejmi. Pri praní používať aviváž pre citlivú pokožku, radšej bez pridaných aromatických látok a bielizeň ešte žehlením zbaviť baktérií.

Zanechať odpoveď