Zatepľovanie nie je módny výstrelok

zatepľovanie

Viete, aké pozitíva prináša zatepľovanie domu?

Zatepľovanie, konkrétne zatepľovanie domov zažilo svoj asi najväčší boom pred niekoľkými rokmi a hoci malo dosť odporcov, rozhodne sa osvedčilo. Dôkazom je množstvo zateplených domov, ktorých počet stále pribúda. Hoci toto číslo v súčasnosti už rozhodne nerastie tak rýchlo, ako v minulosti, tak pokiaľ ste svoj príbytok ešte nezateplili, tak nie je na čo čakať.

V tomto článku sa vám posnažím priblížiť výhody, ktoré vám kvalitné zateplenie prinesie a čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dávať pozor pri prekvapivo lacných ponukách zatepľovacích systémov.

Zatepľovanie prinesie úsporu na kúrení

Táto výhoda je asi jasná každému logicky zmýšľajúcemu človeku. Vďaka zatepleniu sa teplo udrží dlhšie vo vnútri a teda nie je potrebné toľko kúriť pre udržanie tepelnej pohody v interiéri. Rovnako je veľkou výhodou aj to, že v letnom období sa toľko tepla nedostane do interiéru a teda je vo vnútri príjemnejšia teplota.

Ďalšou výhodou je odstránenie nadmernej vlhkosti a to nie len priamo z interiéru, ale aj zo stavebných konštrukcií. Vďaka tomu, že sa rosný bod presunie z muriva do zatepľovacieho systému, je táto voda rýchlejšie odvádzaná mimo stavebné konštrukcie a teda neohrozuje stavbu. Vďaka tomu zabránite nepríjemnému roseniu okien, ale aj vzniku zdraviu škodlivých plesní.

Na čo si pri zatepľovaní dávať pozor?

Jednoznačne na nekvalitné materiály a spracovanie. Netvrdím však, že lacnejšie materiály musia byť v zásade nekvalitné. Pozor si treba dávať skôr na to, ako sa kombinujú rôzne zatepľovacie systémy. Konkrétne sa dá povedať, že každý systém má svoje prednosti a niektoré prvky má lacnejšie a niektoré zase drahšie v porovnaní s konkurenčnými systémami.

Tieto prvky sa však neodlišujú iba v cene, ale aj v niektorých vlastnostiach. Takže v prípade kombinácie rôznych zatepľovacích systémov v snahe ušetriť môžete v konečnom dôsledku skôr preplatiť. Dôvodom môže byť, nefungujúci zatepľovací systém a teda sa nedostaví očakávané ušetrenie prostriedkov. Druhý dôvod môžu byť následné nutné opravy a úpravy, ktoré počiatočné lacné zateplenie značne predražia.

zatepľovanie

Na čo si dávať pozor, ak plánujete zatepľovanie?

Takže pokiaľ sa rozhodnete pre zateplenie, nedajte sa nachytať podvodníkom a rozhodne si vyzistite minimálne referencie a aj poskytované záruky. Prípadne sa obráťte na už overenú firmu a nie iba na partiu brigádnikov. Overená a zabehnutá firma môže byť v konečnom dôsledku lacnejšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. Ja vám môžem odporučiť túto.

Zanechať odpoveď